Изследвания установиха, че когато е приета DHA (от рибено масло) без добавен витамин Е има значително намаляване на количеството витамин Е в черния дроб и плазмата. Има тясна връзка между прекисното окисление и сърдечносъдовите заболявания, а също и други заболявания, включително рак, катаракта, отслабване на имунната система, мозъчна дисфункция.
Затова на тези, които вземат рибено масло като добавки, или чиито диети са с високо съдържание на риба, силно им се препоръчва да добавят и витамин Е. Това е основното предимство на растителните основни мастни киселини пред тези в рибеното масло. Дори високите дози омега-3 от растителен източник не могат да предизвикат дефицит на витамин Е, а рибеното масло и други подобни (съдържащи DHA и EPA) добавки могат.
Формирането и развитието на атеросклероза е пряко свързано с липидното прекисно окисление (влошените EFA, които създават транс мазнини). Когато използвали DHA за намаляване на този риск, DHA се превръщала в помощник на болестта, ако не били налични достатъчни количества антиоксиданти. Някои учени са загрижени, че добавките с рибено масло, както се оказва, понижават имунния отговор срещу инфекцията.
Умерени до високи дози от EPA- но не от омега-3 – могат да намалят активността на естествените клетки-убийци при здрави хора. Естествените клетки- убийци играят важна роля в защитата на организма срещу вирусни инфекции.
Изследователи в Tufts University Human Nutrition Center установили, „че рибеното масло намалява производството на Т-клетки и други лимфоцити най-малко на 63%“ и фактически, използването на този метод създава недостиг на витамин Е в техните експерименти: „Приемането на рибено масло е класически метод за индуциране дефицит на витамин Е при лабораторни опити“. Друг рисков фактор е за тези, които приемат антикоагуланти (кръвни разредители), особено аспирин, уорфарин, далтепарин и еноксапарин.
Рибеното масло е склонно да засилва ефектите на кръвното разреждане; и тези пациенти са с по-голям риск от кръвоизливи, в това число и вътрешни кръвоизливи. Кръвните разредители помагат за предпазване от сърдечни атаки, но те могат да увеличат риска от хеморагичен инсулт. Следователно, на тези, които са на антикоагуланти и с високо кръвно налягане не се препоръчва да вземат добавки с рибено масло.
Диабетиците са изложени на по-голям риск от сърдечно заболяване и понастоящем се препоръчва да не използват добавки с рибено масло.
Въпреки че изследванията са показали, че добавките понижават нивата на триглицеридите, добавките с рибено масло имат тенденция да увеличават LDL холестерола, често наричан „лош“ холестерол. Увеличението било значително, особено при тези, които приемали по- високи дози.
Използвани съкращения:
EFA- Незаменими (основни) мастни киселини
EPA (eicosapentanoic acid)- неосновна мастна киселина
DHA (docosahexanoic acid)- неосновна мастна киселина
ALA (алфа-линоленова киселина) [N-3, Омега-3]- основна мастна киселина
LA (линоленовата киселина) [N-6, Омега-6]- основна мастна киселина
Източник: www.innvista.com
Още по темата
Рибата вече не е здравословна храна
Не всички рибени масла са еднакви
Основните мастни киселини (витамин F) се разрушават много лесно особено предварително изменените
Пържената риба повишава риска от инсулт
Употребата на рибни мазнини намалява риска от рак на гърдата
Рибата и Омега-3 мастните киселини намаляват холестерола
Рибно-базираните основни мастни киселини повишават някои рискове