Как да се храним по време на климакса?

По време на климакса – нито един ден без минерали!

Калций

Калцият е необходим във всяка възраст, но в периода на климакса, той е особено важен за предпазване от остеопороза. За да се осигури прием на необходимото количество калций, във вашата диета включете храни, богати на този минерал:бадеми, дрожди, бульон от кости, сардина, листни зеленчуци, изделия от козе мляко, сусамени семена, водорасли (кафяви), скумрия, сьомга, сардина, горчица, соеви зърна (тофу).

Бор: Проучванията показват, че борът задържа калция в костите и по този начин намалява тяхната чупливост. Борът се съдържа в бадеми, сини сливи, стафиди, аспержа, зеле, смокини, праскови, ягоди.

Лигнини: Много лекари са на мнение, че лигнините намаляват горещите вълни и отстраняват вагиналната сухота. Най-добрият източник на лигнини е лененото семе. Можете да го смелите и добавяте в каши, кисело мляко, брашно за печене или просто в малко вода и да го изпиете. Дневната доза е 1-2 супени лъжици. Можете да използвате ленено олио, добавяйки го към салати.

Магнезий

Този минерал има седативен ефект, намалява раздразнителността, тревожността, промените в настроението, помага в борбата с безсънието. Той също така спомага за усвояването на калция от костната система, намалява нивото на „лошия” холестерол, отпуска мускулите, включително и сърцето. Магнезий се съдържа в: бадеми, кашу, маруля, водорасли, пшенични трици. Изяждането на 3 супени лъжици натрошени бадеми ще ви донесе около 77 мг магнезий. Общото количество на този минерал в диетата трябва да бъде 320 мг.

Омега-3 мастни киселини

Компонентите на тези мастни киселини предпазват от сърдечносъдови заболявания, благодарение на способността си да повишават съдържанието на „добрия” холестерол и да намаляват кръвното налягане. Най-добрият избор- мазна риба два пъти седмично (в 100 гр. сардини, сьомга, пъстърва, скумрия се съдържа повече от 1000 мг омега-3). Растителни източници на тези киселини са ленено семе, орехи и маслото от тях. повече

Витамин Е

Този антиоксидант предпазва сърцето, намалява горещите вълни, подуването на гърдите и вагиналната сухота. За да получавате достатъчно витамин Е, в диетата си включете аспержи, авокадо, кафяв ориз, яйчни жълтъци, фасул, грах, картофи и растително масло (за предпочитане царевично или соево).

Как да се храним по време на климакса?Храненето по време на климакса трябва да включва: Хляб, зърнени храни, макаронени изделия и картофи. Тези продукти са основният източник на енергия. В тъмните зърна (ръж, овес, ечемик), се съдържат 3 пъти повече желязо и витамини от групата B, отколкото в белите, а също калий и магнезий, които са необходими за нормалното функциониране на сърдечния мускул.

Зеленчуци, плодове и гъби

Способстват за създаването на полезни бактерии, намаляват нивото на токсините. Зеленчуците и плодовете са богати на витамини, минерали и фибри, което в случая е особено необходимо на жените. Употребата на зеленолистни, лук, чесън, повишава имунитета. Освен това, чесънът помага за намаляване на кръвното налягане и нивата на кръвната захар. Затова, тази група от продукти трябва да стане основната диета на жените в тази възраст.

Мляко и млечни продукти

Желателно е да дадете предимство на ферментиралите млечни продукти: йогурт, кисело мляко. Млякото и млечните продукти съдържат много калций, който е толкова необходим за жените на тази възраст. Препоръчва се също извара и кашкавал, сирене. По-здравословно е да използвате продукти от козе или овче мляко.

Протеини: месо, риба, птици, яйца и бобови

По отношение съдържанието на холестерол за предпочитане е месото на заек, пиле, пуйка. Черният дроб се препоръчва не повече от 2-3 пъти месечно. Яйцата, добре е да се консумират в ястия (омлети, салати), а не самостоятелно. Рибата е желателно да се включва в диетата всеки ден. Внимавайте със солени, пушени, сушени риби, тъй като те са трудносмилаеми. Бобови, ядки и семена също са необходими за пълноценното разнообразно хранене.

Мазнини (масло, олио) и сладки храни

Поради високото съдържание на холестерол в кравето масло, е добре да ограничите използването му до 1 чаена лъжичка на ден. За диетично масло се смята маслиновото. Използването на майонеза в храненето на възрастните жени не е желателно. Сладките храни допринасят за изработката на ендорфини (хормони на удоволствието) в организма и тук може да се препоръчат бонбони маршмалоу, бонбони за смучене, конфитюр в малки количества.

По отношение превенцията на заболявания всеки един от тези продукти има свой „работен терен”. Ето конкретни примери.

Твърди сирена (холандски, швейцарски): кости и зъби

Необходим за развитието и укрепването на скелета, калцият предпазва от остеопороза. Подобни качества имат: кисело мляко, извара, рибено масло, мазна риба, яйчен жълтък, масло, соево мляко.

Как да се храним по време на климакса?Банани: нервна система и сърце

Основният полезен компонент- калиевите соли, които укрепват нервната система и сърдечния мускул. Същите свойства имат: сушени кайсии, смокини, стафиди, портокали, мандарини, картофи, шипка, ядки, хляб от пълнозърнесто брашно и трици, кафяв ориз, мазна риба, разнообразие от ракообразни, пресни зеленчуци, мая.

Къпини: имунна система

Витамин С помага за бързото заздравяване на раните и предпазва от стареене. Подобни свойства имат: шипки, чушки, цитрусови плодове, кисело мляко, магданоз, киви, картофи.

Картофи: метаболизъм

Те са отличен регулатор на апетита и настроението. Същият ефект осигуряват: грозде, хляб от дрождено, тесто, хляб с морско зеле или от пълнозърнесто брашно, кафяв ориз, грухана пшеница.

Ракообразни (раци, скариди, миди): очи

Аминокиселините, които се съдържат в морските дарове, предпазват лещата на окото от токсини. Аналогични качества имат: боровинки (повишават остротата на зрението), грозде, ябълки, манго, кайсии, сини сливи, пъпеш.

Пилешко месо: нокти и коса

Азот- основен елемент на протеините, които изграждат, поддържат и възстановяват тъканите на тялото ни. Богати на азот са също: плодове, сок от зелени ечемични стръкове, ракообразни, патешко и пуешко месо.

Шоколад (какао), чай и кафе: мозък

Теобромин, кофеин, серотонин, витамин Е, минерални соли, всички те стимулират мозъчната активност. Същото се отнася и за: пресни плодове, яйца, мазна риба, рапично масло.

Боровинки: анти-стрес

Оптималното съотношение на витамини от група В и С, осигуряват съдоукрепващо и противоанемично действие на боровинката; тя подобрява паметта, повишава устойчивостта към нервния стрес. Аналогични качества имат: пресни плодове и сокове (от цитрусови плодове, киви, манго, кайсия, праскова, малина, черно френско грозде), лешници, орехи, бадеми.

Тофу (соев продукт): ефективен при проблеми, причинени от менопаузата и климакса

Намалява разстройствата, свързани с менопаузата и 3 пъти (!) намалява риска от рак на гърдата. Същите свойства имат: соево мляко, соево брашно, покълналите зърна.

климакса-див ямМака (перуански картоф) в помощ на хормоналния дисбаланс по време на климакса

Маката се консумира като храна и от хората, и от добитъка, което предполага, че рисковете от нейната употреба са по-скоро минимални. Смята се, че е безопасна за ядене, както всяка друга растителна храна.

Въпреки това, тя съдържа глюкозинолати (те възпрепятстват образуването на органичните съединения на йода в организма и достъпа им до щитовидната жлеза), които могат да предизвикат базедова болест, когато високата консумация на мака е комбинирана с диета с ниско съдържание на йод. повече

Дивият Ям (мексикански картоф) в помощ на хормоналния баланс по време на климакса… повече

Още по темата

Хормонален дисбаланс при жените

Тест за хормонален баланс при жени

Основни правила за Хормонална Заместваща Терапия

Хормонално-заместващата терапия (ХЗТ) носи сериозни рискове и странични ефекти

Менопауза. Основни правила на хранене

ТЕСТ ЗА ПАРАЗИТИ

Истината за КРАВЕТО МЛЯКО

Холестеролът!

Симптоми и рискови фактори за остеопороза

Кой е виновен за остеопорозата?

Здравословно хранене

Направете си тест

Заболявания

Натурални терапии

Билколечение

Свързани публикации