Полезните вещества в растенията са много широк клас фитохимикали с благоприятен ефект върху човешкото здраве. В широкия популярен смисъл фитохимикалите включват витамин С и такива съединения като бета каротин, който в организма се превръща във витамин А.
Те обаче включват и хиляди други вещества. Някои от тях не са добре характеризирани или разбрани, а други все още не са идентифицирани. Счита се, че неадекватното хранене е съществен фактор, допринасящ за развитието на хроничните заболявания, толкова разпространени в западните общества.
Напоследък все повече изследвания и внимание се насочват към възможните им ефекти за намаляване на риска от развитие на основни заболявания. Въпреки това заключенията често се основават на изолирани клетки или лабораторни животни и тяхното приложение върху хората все още не е ясно. Следователно, най-добре е хранителните вещества винаги да се набавят от храната, която съдържа целия комплект от елементи, необходими за здравето, вместо да се използват отделни фитохимикали с убеждението, че те ще имат същия ефект.
Изследванията са фокусирани върху няколко важни класа фитохимикали, открити в широк спектър от храни, включително плодове, зеленчуци, семена, бобови растения, лечебни растения, подправки, кулинарни билки и ядливи гъби. Някои от тези хранителни вещества са ефективни срещу ракови заболявания или са антиоксиданти. Други понижават холестерола, намаляват плаката в артериите, стимулират имунната система или производството на ензими.
Следват само няколко класа от няколкото хиляди известни фитохимикали, открити в растенията:
• Алкалоидите са открити в редица растения, включително хидрастис. Те предотвратяват свръхрастежа на дрожди в организма, поддържат здравословни нива на бактериите в стомашно-чревния и пикочния тракт и поддържат имунната функция.
• Антоцианидините са клас фитохимикали, открити в боровинки, касис и малини. Те се борят със свободните радикали (страничен продукт от метаболитните реакции в организма, които могат да доведат до такива дегенеративни заболявания като сърдечносъдови заболявания и рак). Те също така намаляват образуването на плака в кръвоносните съдове, поддържат притока на кръв и намаляват риска от сърдечносъдови заболявания. Освен това е известно, че инхибират отока, борят се с възпалението и подобряват зрението.
• Каротеноидите включват такива каротини като алфа и бета каротин от моркови, див ямс, пъпеш и тиква. Каротеноидите са антиоксиданти, които предпазват от сърдечни заболявания и инсулт.
• Хлорофилът е зеленият пигмент, който се съдържа във всички зелени растения. Той се бори с бактериите, помага при зарастването на изгаряния и рани и се бори с рака. Освен това, е отличен източник на витамин К, необходим за съсирването на кръвта при зарастване на рани.
• Кумарините от цитрусови плодове и домати помагат за предотвратяване на съсирването на кръвта и могат да стимулират ензимите за детоксикация в черния дроб.
• Дитерпените са открити в много билки, включително розмарин. Те са мощен антиоксидант, противораково средство и античернодробно-токсичен агент.
• Елеутерозидите са открити в сибирския женшен. Те повишават издръжливостта, стимулират апетита и повишават физическата и умствената енергия. Те също така стимулират метаболизма, имунната система и централната нервна система. Елеутерозидите също са полезни в борбата с някои от проблемите на менопаузата, включително нередовен цикъл и горещи вълни.
• Незаменимите мастни киселини (омега 3 и 6, които не могат да бъдат произведени в организма) поддържат целостта на клетъчните мембрани и миелиновите обвивки, стимулират производството на простагландини, понижават холестерола в кръвта и укрепват имунитета. Те могат да бъдат открити в много билки, включително палмето.
• Флавонгликозидите са мощни антиоксиданти. Те също така разширяват кръвоносните съдове, като по този начин подобряват притока на кръв и работа на мозъка, подобряват зрението и слуха, помагат за облекчаване на депресията. Те са открити в такива билки като гинко билоба. По-известните флавоноиди включват полифеноли като кверцетин, кемпферол и антоцианин, които са открити в плодовете, ягодовите плодове, зеленчуците, зелето и кората на стъблата. Те стимулират ензимите за детоксикация, предпазват черния дроб, укрепват капилярите, блокират възпалението и инхибират образуването на тумор.
• Джингеролите са антиоксиданти, които подобряват храносмилането на протеини и мазнини. Те също така успокояват стомаха и се борят с чернодробната токсичност и възпаление. Те са активните съставки на джинджифила.
• Гинколиевата киселина е открита в гинко билоба и е още един антиоксидант. Тя подобрява циркулацията и умствената работа, лекува депресия и се бори с рака.
• Глициризините са защитните фитохимикали, открити в женско биле. Те също имат антивирусни, противовъзпалителни, противотуморни и защитаващи кожата качества.
• Хесперидинът, който се съдържа в семената на магарешкия трън, е антиоксидант, който предпазва капилярите и укрепва клетъчните мембрани. Действа добре срещу чернодробни заболявания и предпазва от ултравиолетовите лъчи.
• Хиперицинът е активният компонент на жълтия кантарион и помага за подобряване на настроението, вероятно чрез регулиране на невротрансмитерите в мозъка.
• Изофлавоните, като генистеин, открит в соята, лещата и граха, могат да инхибират естрогенно стимулираните ракови заболявания и да понижат високия холестерол в кръвта.
• Изотиоцианатите (сулфорафан и други) са открити в кръстоцветните зеленчуци. Те индуцират производството на защитни ензими и инхибират увреждането на ДНК, като по този начин намаляват рисковете от рак на гърдата, като същевременно стимулират детоксикиращите ензими, за да ускорят изхвърлянето на потенциално вредните съединения от тялото.
• Лактоните са открити в кава кава и предпазват организма от рак, като елиминират канцерогените.
• Липоевата киселина, намираща се в много растителни храни, е мощен антиоксидант, който елиминира тежките метали от тялото, предпазва от рак и сърдечни заболявания, нормализира нивата на кръвната захар и забавя стареенето. Липоевата киселина е ключов фактор за производството на енергия.
• Сяроорганичните съединения (напр. Диалил дисулфид, S-алилцистеин и други) от чесън, лук, праз, шалот и див лук, могат да блокират канцерогените и да потискат канцерогенните промени в клетките, както и да стимулират детоксикиращите ензими.
• Фенолните киселини са антиоксиданти, които инхибират образуването на нитрозамини, причиняващи рак. Те са открити в плодовете, магданоза и всички цъфтящи растения.
• Фталидите, открити в магданоза, детоксикират канцерогените, като същевременно стимулират производството на полезни ензими.
• Полиацетилените също са открити в магданоза и спомагат за регулирането на производството на простагландини, като същевременно предпазват от канцерогени.
• Проантоцианидините, съдържащи се в бъза и боровинките, са друг клас антиоксиданти. Те предпазват от рак, високи нива на холестерол в кръвта и грипен вирус. Те също така укрепват стените на кръвоносните съдове.
• Кверцетинът е флавоноид, който е широко разпространен в растителното царство. Флавоноидите са естествени антиоксиданти, открити в много плодове, зеленчуци и други растения. Кверцетинът има антихистаминови, противовъзпалителни и противоракови свойства. Той също така стабилизира клетъчните мембрани и намалява чупливостта на капилярите.
• Розмариновата киселина е активната съставка на розмарина. Той се бори с гаденето, чревните газове и лошото храносмилане. Също така е ефективен срещу главоболие.
• Салин или салицин се съдържа в кората на бяла върба. Той се бори с възпалението, облекчава болката и температурата и се бори с грипния вирус.
• Сапонините са открити в соята, много зеленчуци и такива билки като корен от женшен, женско биле, черен кохош, юка и много други. Те имат противовъзпалителни, антибактериални и противогъбични свойства. Сапонините подобряват зарастването на раните и намаляват нивата на холестерола. Те също така притежават много слаба естрогенна активност, за да имитират добре истинския хормон и да намалят риска от някои видове рак.
• Силимаринът е активният компонент на магарешкия трън. Той е антиоксидант и предпазва черния дроб.
• Танините са широко разпространени в растенията. Те са антиоксиданти, които имат антивирусни свойства и укрепват капилярите. Те също така предпазват от рак, сърдечни заболявания и астма.
• Терпените са общото наименование на монотерпените. Те са антиоксиданти, открити в билки като гинко билоба и корен от женско биле (не бонбоните!), както и цитрусови плодове и кимион. Терпените могат да блокират действието на канцерогените и да понижат високия холестерол в кръвта.
• Тритерпеноидите предотвратяват разпадането на зъбите, както и борбата с язви, рак и чернодробна токсичност. Те са открити в корена от женско биле и готу кола.
Източник: www.innvista.com
Още по темата