Противопаразитна диета – как да се храним!
Здравият стомашно-чревен тракт е ключът към предпазването от атаките на различни патогени. Срещу паразитите можете да се борите с високи дози пробиотични вещества като Лактобацилус ацидофилус, Л. булгарикус и бифидус бактерии. Лечението обаче трябва да продължи няколко месеца.
Здравето и броят на организмите, съставляващи нормалната флора на червата трябва да бъде добро, за да могат те да се конкурират с потенциалните патогени. Чревните паразити и дрожди могат да опустошат чревната флора, спирайки жизненото производство и усвояване на хранителните вещества, причинявайки по такъв начин вреди в цялото тяло.
Чревните паразити се развиват, когато имунната система е заплашена по някакъв начин, независимо дали е от друго заболяване или от неправилно хранене. Следва да се отбележи, че когато се подобри храненето, червеите умират.
Чесънът е естествено антипаразитно, антибактериално, антигъбично и антивирусно средство- евтино лекарство за всякакви цели.
Лукът, смокините и тиквените семки също създават необитаема среда за червеите, увеличавайки хранителните вещества, т.е. силата на организма, прогонват червеите от него. Тъй като абсорбцията в червата е нарушена от нашествието, тялото изисква големи количества хранителни вещества.
Животните, както и хората, които са хранени с недостиг на протеини и витамини се заразяват с няколко вида паразити. Бактерията ацидофилус е особено полезна при amebic dysentry, както и при всички чревни нахлувания. Достатъчната стомашна киселина, също унищожава паразитите, съдържащи се в храната, която е изядена.
Паразитите не обичат: нерафинирани въглехидрати, сурови зелени зеленчуци, горчиви пъпеши, домати, черен пипер. Сурови моркови, пресен хрян, лук, растителни протеини, много фибри, репички, водорасли, сурово зеле, смлени бадеми, къпини, смокини, и алкални диети.
В допълнение, кръглите червеи (нематоди) могат да бъдат отстранени с чай от шипки, стафиди- накиснати в чай от сена. Това е добро средство за по-бързо премахване на паразити при децата. Обаче, силният прием на сурови плодове и зеленчуци, както и на студени напитки, принуждава червата да се свият и те улавят токсините, вместо да ги изхвърлят. В Мексико, за лечение на паразитни нашествия се използва пресен ананас и папая, семената също често се дъвчат за премахване на паразитите.
Паразитите обичат храна, богата на месо и млечни продукти, захар, от всякакъв вид, киселинно-формиращи храни и запека, който им позволява да се развиват.
Наличието на достатъчно солна киселина в стомаха е важно, за да се защити организма от паразитни атаки. Ето защо голяма част от децата са податливи на паразити, тъй като храносмилателна им система все още не е добре развита. Обичайните антиацидни средства, както и практиката на използването им за получаване на калций, създава също условия за такова нападение.
Правилното равновесие на алкални храни към кисели храни помага за обезвреждането на паразитите. Идеалното съотношение на алкални към киселинни храни е 4:1.
Алкалните храни включват: смокини, повечето плодове, зеленолистни зеленчуци, кореноплодни зеленчуци, билки и подправки, меласа, маслини, соя, краставици, спанак. Истински кленов сироп, цвекло, авокадо, бадеми, моркови, кестени, картофи, канталупа (пъпеш), маруля, ананас, кокосов орех, печен боб, зеле, вишни. Покълнали семена и зърна (те стават алкални чрез процеса на покълване). Ако вкуса на плода е кисел, това не го прави киселинна храна.
Медът и суровата захар са алкални, но ако се приемат в прекалено големи количества и с високи концентрации, те се превръщат в киселинно- формиращи. Соевите продукти трябва да се консумират умерено, тъй като те остават алкален остатък, на който паразитите процъфтяват. Алкалната среда може да увеличи паразитната популация до точка, в която масовото нахлуване да причини хранителни алергии, особено към млякото и глутена.
Кисели храни са: яйчния жълтък е най-кисел, болшинството зърна, с изключение на просо и елда, повечето въглехидрати (като пастите), пшеничен зародиш, пилешко, говеждо, черен дроб, агнешко месо. Риба треска, кафе, преработена захар, алкохол, кока-кола напитки, кетчуп, какао, продукти от брашно, горчица и млечни продукти. Такива плодове като сушени сини сливи, боровинки, сливи и техните сокове са киселинни.
Всички храни с добавена захар стават кисели. Алкохол, лекарства, аспирин и тютюневи изделия са киселинно-формиращи. Белият оцет е много кисел, но балсамовия и оризовия оцет са слабо кисели. Освен това, всички форми на захар, включително сокове, мед и т.н., влияят на имунната система. Когато имунната система е понижена, паразитите, както и другите патогени, имат необходимата среда за растеж.
Подсладителите могат да намалят белите кръвни клетки (WBC) с най-малко 50% за над пет часа. Това оставя тялото уязвимо за атаки от бактерии, вируси и паразити. Правейки това няколко пъти на ден, имунната система става хронично изтощена, също, както и приемането на храни, причиняващи алергия, които вредят на имунната система. Кофеинът, също драстично понижава имунната система чрез намаляване нивата на имуноглобулина в серума, необходим за имунния отговор.
Желязото играе съществена роля за преноса на кислорода в тялото. Но то е нужно и на бактерии, гъбички, протозои и туморните клетки, за техния растеж. Вътрешната топлина, причинена от високата температура, не позволява на бактериите да се размножават, предпазвайки по този начин железните депа на домакина. Алкохолът води до увеличаване нивата на желязо, което обяснява, защо са намерени повече паразитни инфекции при алкохолиците.
Недохранването, от друга страна, разбираемо понижава нивата на желязо. Жертвите на гладуване, когато получат по-добра диета, включително добавки с желязо, имат по-голяма опасност от сериозни инфекции, като туберкулоза и малария. Прясно изцеденият лимонов сок, заедно с кората в 4 литра вода, е добро средство за измиване на храните. Накиснете зеленчуците за около 15 до 30 минути и след това изплакнете обилно и подсушете внимателно. Увийте в чисти кърпички. Да не се съхранява в пластмасови торбички, тъй като това скъсява срока им на годност.
Направете лимонова вода, като използвате парченца лимонова кора, семена и сок. Това прочиства цялата система и ще помогне за премахване на червеите при децата.
Можете също така да смачкате семена на лимон и да вземате от тях в продължение на 5 дни. Спирате за 2 дни и повтаряте така още 2 седмици, за да се отървете от паразитите в тялото.
Отвара от лимонови семена: 1 супена лъжица счукани лимонови семена (или 1/2 супена лъжица за деца) се кипва в чаша мляко (вода). Прецежда се и се пие. Това е дозата за 1 ден. Пийте 3-4 дни.
Източник: www.innvista.com
Още по темата
Книги за самолечение на Walter Last
Тест за недостиг на витамини и минерали