От много години съществува мит, че големите дози витамин С причиняват камъни в бъбреците. Не е ясно как и защо е разпространена тази лъжа?! Но за витамин С е вярно точно обратното!
Факт е, че витамин С увеличава количеството и киселиността на урината. А това пречи на свързването на калция с оксалата и образуването на калциево-оксалатни камъни, най-често срещаният вид камъни в бъбреците.
Д-р Андрю Сол е един от световните авторитети в областта на храненето. В своята книга „Ортомолекулярна медицина за всеки“ той съобщава за тази интересна находка. През 1946 г. д-р Уилям Дж. Маккормик пише: „Забелязах, че мътната урина в повечето случаи е свързана с ниското ниво на витамин С. Веднага щом се даде витамин С (500 до 2000 милиграма), утайката от урината се изчиства за броени часове.“
Поради този мит някои хора пропускат ползите от витамин С. Бенджамин Дизрали, бивш британски премиер, веднъж отбелязва: „Има три вида лъжи: лъжи, големи лъжи и статистика“. Може би бихме могли да добавим и 4-ти вид: „Митове“.
Още по темата
Книги за самолечение на Walter Last
Парацетамолът може да ви остави без бъбреци!
Развенчаване на някои митове в медицината
Може ли тоалетната да разпространява вируси?
Продукти измамници или кои храни само се преструват, че са полезни?