Исторически, чесънът е бил използван в световен мащаб за борба с бактериалните инфекции. Луковите зеленчуци, особено чесъна (Allium sativum L.) проявяват широк антибиотичен спектър срещу грам-положителните и грам-отрицателните бактерии. Луи Пастьор е сред първите, които описват антибактериалния ефект на соковете от лук и чесън.
Забележителните резултати, които публикуваме в това изследване, включват следното:
1) Бе установено, че суровият сок от чесън е ефективен срещу много обичайни патогенни бактерии-чревни бактерии, които са отговорни за диарията при хората и животните;
2) Чесънът е ефективен дори и срещу тези щамове, които са станали резистентни към антибиотиците;
3) Комбинацията от чесън с антибиотици води до частичен или пълен синергизъм (взаимно усилване на действието);
4) Неколкократно бе наблюдавана пълна липса на съпротива;
5) Дори токсичното производство на микроорганизмите бе възпрепятствано от чесъна. Helicobacter pylori ((H. pylori) е бактерия, замесена в етиологията на рака на стомаха и язвите.
Разпространението на рака на стомаха е по-слабо при народите с висок прием на Лукови зеленчуци. Ние доказахме, че H. pylori е податлива на чесновия екстракт при доста умерени концентрации. Дори някои устойчиви на антибиотиците H. pylori щамове са податливи на чесъна.
Необходими са клинични изпитания, за да се проучи възможността за използване на чесъна като ефикасно и евтино средство за унищожаване на H. pylori. The Journal of nutrition. 01/04/2001; 131(3s):1106S-8S. ISSN: 0022-3166
Източник: www.researchgate.net
Още по темата
Книги на Walter Last за изчистване на организма
Чесън срещу диабет – това е реалност!
Чесън – губи полезните си свойства по време на съхранението
Чесън – укрепва сърцето при диабет
Чесън – може да намали кръвното налягане