Експерти трихолози от Съединените щати изготвиха списък на деветте най- възможни причини, влияещи върху загубата на коса. Също така посочиха методите за решаване на тези проблеми.
1. Телогенен косопад – изменение в съотношението растяща коса/ фаза на покой, в полза на последната. Този феномен на загуба на коса често се проявява след бременност или силен стрес. Опадва голямо количество коса всеки ден, обикновено след употребата на шампоан. Може да продължи до три месеца. В някои случаи просто трябва да се почака. Ако причината е въздействие на лекарства, то трябва да се консултирате с лекар за тяхната смяна. В случай на стрес е необходимо да се премахне причината за него.
2. Наследствена плешивост – причинява се от генетични фактори, известна е също като андрогенна алопеция. Това е най-честата причина за плешивост. Генът може да се наследява, и от майката, и от бащата.
3. Хипотиреоидизъм – намалена функция на щитовидната жлеза, от която страдат милиони хора. За това състояние има множество симптоми – от необяснимо наддаване на тегло до запек, депресия и загуба на коса.
4. Системен лупус еритематозус – хронично автоимунно заболяване, което се прочу след телевизионния сериал „Доктор Хаус“. Често причинява силна умора, главоболие, язви в областта на устата, болка и подуване на ставите. При много пациенти се образува характерен кожен обрив, който в старите времена, оприличавали донякъде на вълчи ухапвания. Загубата на коса може да бъде една от проявите на болестта.
5. Анемия – Недостиг на желязо в кръвта, което води до недостиг на червени кръвни клетки. Отново, причинява умора, слабост, бледа кожа, загуба на коса. Трябва да бъдат включени в диетата повече храни, съдържащи желязо: свинско месо, риба, телешко, листни зеленчуци, бобови.
6. Синдром на поликистозните яйчници – полиендокринен синдром, съпроводен от нарушения на функцията на яйчниците. Може да започне на 11 години, причинява се от хормонален дисбаланс. При това заболяване косата на главата опадва, а по лицето и тялото обратно, космите продължават да растат. В повечето случаи, се лекува с хормонални продукти, които блокират тестостерона. Полезно е да отслабнете.
7. Кожни разстройства на скалпа – себореен дерматит, псориазис, гъбични инфекции и др. Може да доведе до загуба на коса.
8. Огнищна алопеция – автоимунно заболяване, при което имунната система атакува космените фоликули. Точната причина не е известна, но понякога се развива при наличието на стрес или на фона на заболяване.
9. Прекалена употреба на лак за коса, гелове, бои, процедури и т.н. Методите за лечение са очевидни.
Още по темата:
Карамфиловото масло – лек срещу акне и други кожни проблеми
Тест за хормонален баланс при жени
Тест за хормонален баланс при мъже
Тест за недостиг на витамини и минерали
Екстракт от цвекло и магданоз изчиства кожата от акне