Свръх хидратация, известна е още като воден излишък или водна интоксикация, това е състояние, при което тялото съдържа твърде много вода.
Описание
Свръх хидратация настъпва, когато тялото приема повече вода, отколкото отделя и нормалното ниво на натрий е разводнено. Това може да доведе до храносмилателни проблеми, поведенчески изменения, увреждане на мозъка, гърчове или кома.
Един възрастен човек, чието сърце, бъбреци и хипофиза функционират правилно, би трябвало да развие водна интоксикация, ако пие повече от 2 литра вода на ден. Това състояние се случва най-често при лица, чиято бъбречна функция е увредена и може да възникне, ако лекари или други здравни специалисти предписват по-голямо количество водно-базирани течности и лечение, а тялото не може да ги отделя.
Бебетата, както се оказва, имат по-голям риск от развитие на свръх хидратация. Центровете за контрол и превенция на заболяванията заявява, че бебета са особено чувствителни към устна свръх хидратация по време на първия месец от живота си. И това е така защото бъбречният филтриращ механизъм за отделяне на течности е твърде недоразвит. Кърмата включва всички течности нужни на бебето.
Водата трябва да се дава бавно, умерено и само по време на изключително горещо време. Свръх хидратацията, която е посочена като заплаха за кърмачетата, възниква винаги, когато бебето пие твърде много вода, а отделя твърде малко течности, т.е. консумира и запазва твърде много вода.
Причини и симптоми
Консумацията на твърде много вода рядко причинява свръх хидратация, когато системите на организма функционират нормално. Хората със сърдечни, бъбречни или чернодробни заболявания е по-вероятно да развият свръх хидратация. Техните бъбреци не са в състояние да отделят нормално водата. Може да се наложи хората с тези заболявания да ограничат количеството на водата, която пият и / или да коригират количеството сол в своите диети.
Тъй като мозъкът е орган, който е най-податлив на свръх хидратация, промяната в поведението обикновено е първият симптом на водна интоксикация. Човекът може да стане объркан, сънлив или невнимателен. Крясъците и бълнуването са обичайни. Симптомите на свръх хидратация може да включват и замъглено зрение, мускулни спазми и потрепвания. Парализа на едната страна на тялото, лоша координация, гадене и повръщане, учестено дишане, внезапно наддаване на тегло и слабост. Цветът на лицето на човека е нормален или зачервен.
Кръвното налягане е понякога по-високо от нормалното, но повишението може да остане незабелязано дори когато степента на водна интоксикация е сериозна. Свръх хидратацията може да доведе до ацидоза (състояние, при което кръвта и тъканите в тялото имат необичайно високо киселинно съдържание). А също анемия, цианоза (състояние, при което нивото на кислорода в кръвта рязко спада), кръвоизливи и шок.
Мозъкът е орган най-уязвим от последиците на свръх хидратация. Ако нивата на излишни течности се акумулират постепенно, мозъкът може да се приспособи към тях и човек ще има само няколко симптома. Ако състоянието се развива бързо, има вероятност да се настъпят обърканост, пристъпи и кома.
Профилактика
Хората (особено възрастните) трябва да бъдат внимателни, да не пият големи количества вода (не повече от 2 литра на ден). Лицата с нарушена бъбречна функция трябва да обръщат специално внимание върху приема си на вода.
Още по темата