Наименование: Баптизия, диво индиго (Wild Indigo)
Ботанически имена: Baptisia tinctoria; Baptisia bracteata
Семейство Бобови (Leguminosae)
Предупреждения
Вземайте само под професионално наблюдение.
Превишените дози могат да бъде отровни, въпреки че официално не е уточнено, каква точно доза е прекалено голяма.
Високите дози (над 30 грама на ден) от диво индиго могат да предизвикат гадене и повръщане.
Продължителната употреба (повече от 2-3 седмици), не се препоръчва!
Безопасността на дивото индиго по време на бременност и кърмене е била установена само в продукти, в които то е съчетано с ехинацея и туя.
История
Индианците често използвали билката в лапи за лечение на ухапвания от змии и европейските заселници се научили да правят същото. Използвали корена главно на чай при лечение на треска, скарлатина, коремен тиф и фарингит.
Външно билката се използвала в мехлеми за рани. Мохиканите използвали отвара от корена за промивки на порязвания и рани. Канадските племена използвали билката за лечение на гонорея, бъбречни заболявания и като отхрачващо средство.
Растението било полезно и като боя, получавана от листата, с индиго цвят, оттам и името му. Дървесината пък дава червен цвят.
Смлените семена, смесвали с биволска мазнина и с този мехлем намазвали корема за лечение на колики. Други племена използвали бялото диво индиго (B. lactea) за предизвикване на повръщане и лечение на екзема.
Те също така, сварявали билката и я прилагали върху стари рани и в носа за лечение на хрема. За порезни рани, смесвали стъбла и клонки от бяло индиго с кора на явор.
Основни действия
• антисептично
• антимикробно
• средство за повръщане
• отхрачващо
• естрогенно
• имуностимулант
• стимулант
Основни компоненти
• алкалоиди
• кумарини
• флавоноиди
• изофлавони
• полизахариди
Лечебни части
Корени, листа
Немски изследвания показват, че екстракти от видовете Baptisia са потенциални стимуланти за имунната система.
Жълтото диво индиго съдържа алкалоида анагирин, а бялото диво индиго съдържа алкалоидите цитизин и баптизин.
Дивото синьо индиго съдържа няколко алкалоида, включително цитизин, N-метилцитизин, спартеин, анагирин, ромбифолин, тинкторин и лупанин. Повечето от тях са токсични, но за човешки отравяния не е съобщавано. Въпреки това, растенията трябва да се използват с изключително внимание.
Традиционна употреба
Билката е особено ефективна на запарки и отвари за такива инфекции на горните дихателни пътища като тонзилит и фарингит, инфекции на женски гърди и стомашно-чревен тракт.
Външно, тези форми са добри за промивки при инфекции на кожата или за направата на мехлеми за лечение на болки в зърната на гърдите или безболезнена язва, за вагинални душове при лечение на левкорея (бял или жълт вагинален секрет).
Нейните антимикробни и имуностимулиращи свойства се борят с лимфни проблеми и когато се използва с детоксикиращи билки, помага за намаляване на увеличени лимфни възли.
Предписано с ехинацея, дивото индиго е ефективно при лечение на хронични вирусни състояния и синдром на хроничната умора.
Отвара от корена успокоява възпалените или инфектирани зърна на гърдите и други кожни заболявания.
Хомеопатичните тинктури се използват за лечение на стомашно-чревни инфекции.
Гаргари и води за уста се използват при инфекции в устата и гърлото, включително гангренни язви, инфекции на венците и възпалено гърло.
Дивото индиго се използва и за лечение на септични и подобни на тиф случаи с изтощение и повишена температура, както и срещу дифтерия, грип, малария, септична ангина и тиф.
Клинично изследвани полезни действия:
• Настинки / възпалено гърло
• Инфекция
• Грип
Как да се приема?
Дивото индиго обикновено се използва в комбинация с билки като ехинацея и туя (Thuja). Комбинациите се използват в съответствие с препоръките на производителя, като те осигуряват 90 мг от диво индиго на ден.
Тинктура може да се използва 1-2 мл три пъти на ден.
При употреба на цялата билка, 500-1,000 мг се приема като чай три пъти дневно.
Източник: www.innvista.com
Още по темата
Книги за изчистване на организма
Гаргара със солена вода срещу грип и настинка
Рецепти за домашни лечебни средства