Основни причини за емоционални блокажи
1. Обида към родителите
Детството, времето в което започваме да натрупваме първите страхове и обиди.
Семейството е онова, което дава защита и сигурност на детето чрез бащата и майката. Всичко, което виждате от своите родители, след това ще го възпроизвеждате в своя живот и ще го предадете на своите деца. Защото ние повтаряме това, което виждаме, а не това което чуваме! Грешните модели на поведение ще се повтарят от поколение на поколение.
Майката- е най-главната жена в нашия живот, тя това съм аз, любовта към мен самия. Майката е първото огледало в което се оглеждаме. Ако от нея сме получили рани – отхвърляне, силен контрол, обиди, страхове, вина…, ще ги носим през целия си живот. Животът ще бъде под сянката на майката – страхове от изоставяне, отхвърляне, зависимости, самокритика… Претенциите към другите са всъщност претенции към майката. А отричането на женското начало ще лиши живота от креативност.
Симптоми за проблеми с бащата
Млечница, гъбна (дрождена) инфекция
Женски болести, кисти на яйчниците, миоми…
Страхове
Болки в кръста
Тежест в гърдите и сърцето
Тревога и вълнения
Финансите ви не се нареждат
Привличате само лоши партньори, неблагодарни.
Симптоми за проблеми с майката
Нереализирани мечти
Понижена самооценка
Наднормено тегло
Болна щитовидна жлеза
Проблеми с кожата
Няма благодат и уют в дома
2. Тревожност – страх, който по-късно прераства в панически атаки.
Тревожността е страх да не загубиш нещо – здраве, дом, близки…, отсъствие на защита (бащата). Тревожността всъщност е крясък на егото, което е изплашено. Липсва вяра, която да дава надежда и вътрешен покой, защото „Аз правя всичко за себе си“. Когато започнете да го правите за Душата си, то тревожността ще изчезне.
3. Чувство на вина
Обикновено това се случва в детството, когато детето е било строго наказвано или обвинявано в нещо, или е преживявало моменти, в които не е можело да се защити, защото е малко дете… Хората с чувство на вина приличат на жертви и веднага привличат тирани.
Чувството на вина провокира желание цял живот да доказваш, че си добър. Човекът не е нито добър, нито лош, той е уникален, не е нужно да доказва каквото и да е, на когото и да било. Не е нужно да се сравнява с другите! Няма друг като него!
4. Болна самооценка (повишена или понижена)
Симптомите за болна самооценка са:
– самолюбие
– угаждане на някого
– слава (постижения)
– купуване на различни предмети (коли, дрехи…), за да впечатлите другите, но това впечатляване е за няколко дни, след това отново трябва да купувате…
– развлечения, отново с цел да впечатлите другите….
– слагате маски, защото се страхувате да бъдете себе си, а вие сте уникален.
– слушате другите, вместо себе си. Решенията трябва да вземате сами от сърце, защото вие живеете със своите чувства, а не с чувствата на другите.
5. Ключът към своето сърце всеки трябва да намери сам
В сърцето на всеки човек има място, където трябва да бъде само Бог. Ако вие сложите там нещо друго, то Бог ще ви изпитва точно с това.
Например, сложили сте там:
– пари, които трябва да са в джоба, а не в сърцето
– кола, която трябва да е отвън и да ви служи
– жена, която трябва да е до вас
– деца, които трябва да се пред вас
– къща, в която вие живеете, а не тя във вас.
Към всяко нещо, към което се привързвате, ще бъдете изпитвани!
6. Осъждане на другите
Осъждането е най- разрушителната сила и е отнела повече животи от всички войни взети заедно. Когато осъждате някой вие се конкурирате с Бог и приемате греховете на този, който осъждате.
Вие си имате своя философия за живота и това, което не си позволявате го изисквате от другите! Но, вие знаете ли каква е мотивацията на другия човек, а той знае ли за вашите лични рамки и канони?
Вие виждате света през своите проблеми и съдите другите по своите закони, това екологично ли е? Справедливо ли е?
Когато някой не ви харесва се договаряйте с него. Постъпете честно, кажете на човека срещу вас това, което ви дразни и се опитайте да се споразумеете. Ако продължите с този човек, той вече ще знае за вашите граници и няма да ги нарушава. Може и да не се договорите, но няма да осъждате човека след това!
Премълчаването на вашата гледна точка от страх или неразбиране, как ще реагира човека отсреща, е основата за осъждането.
7. Гняв
Гневът е страх, който може да носите от детството, когато не сте успели да се защитите. Всеки път, когато изпаднете в подобна ситуация, ще се гневите.
Гневът може да бъде и страх от бъдещето, ако вашите планове и очаквания се провалят… Но, вие не знаете истинската причина за това, което ви се случва и в този случай може да се каже „не си завирайте носа, където не трябва“.
Човекът е устроен така, че иска всичко да предвиди и контролира. Ако му кажат, че в петък ще вали дъжд, той ще си приготви чадъра още във вторник. А ако не завали дъжд изобщо? Гняв?
Най- добре е като при самураите: Има път, по който да вървя, цел няма.
7. Намерения
Намеренията са нашата мотивация за действие. Не забравяйте, че резултатите са за Бог, а за нас е само удоволствието от процеса!
Психосоматика- какво да правите?
Психосоматични симптоми на тялото
Изчистване на емоционални блокажи– лечебна картинка