Наименование: Копър (Dill)
Ботаническо име: Anethum graveolens (syn. Peucedanum graveolens)
Семейство Сенникоцветни (Umbelliferae)
Противопоказания!
Без професионално наблюдение не приемайте вътрешно етеричното масло.
История
Копърът е древно египетско средство, описано в Еберсовия папирус (1500 г. пр.н.е.), където е включенo като съставка в обезболяваща смес.
Древните гърци вярвали, че покриването на очите с листа от билката предизвиква заспиване.
През Средновековието копърът обикновено се използвал като амулет срещу магия и бил изгарян за разчистване на буреносни облаци.
Името му произлиза от норвежкото „dylla“, което означава успокоявам.
Основни действия
• спазмолитично
• бактериостатично
• газогонно
• помощник за храносмилането
• лек диуретик
Ключови компоненти
• летливо масло (до 5%, главно карвон и лимонен)
• мазно масло
• кумарини
• флавоноиди
• ксантони
• тритерпени
Лечебни части
Семена, етерично масло, листа
Семената на копъра съдържат масло, което има леки антибактериални свойства, които могат да помогнат за унищожаване на чревните микроорганизми, причиняващи язви и чревни проблеми. Немските здравни власти са одобрили копъра като средство за лечение на чревни оплаквания, свързани с бактерии.
Експериментите също така показват, че маслото от копър отпуска гладките мускули, които контролират чревния мотилитет и по този начин може да се намали коремната болка.
Други проучвания показват, че листата и стеблото на растението съдържат вещества, които понижават кръвното налягане и забавят пулса, поне при лабораторни животни.
Традиционна употреба
Копърът е популярна подправка, често отглеждана в повечето градини. Въпреки че вече не се използва широко като лечебно растение в САЩ, повечето европейски билкари разчитат на него като помощник за храносмилането, за лечение на чревни газове и метеоризъм, за успокояване на храносмилателния тракт.
Той отдавна се използва за облекчаване на колики при бебе, срещу безсъние и за лечение на бъбречни заболявания и спазми.
Етеричното масло облекчава чревни спазми, крампи и помага за успокояване на коликите.
Подобно на кимиона, дъвченето на семена от копър, не само помага на храносмилането, но изчиства и лошия дъх (халитоза).
Индийската медицина го използва при халитоза, глисти, респираторни оплаквания и сифилис. Цели семена са смачкват и се използват за направата на чай или настойка за вътрешно ползване, приемането му е полезно допълнение при кашлица, настинка и грип.
Използването му с такива антиспазмолитици като кора от калина (Viburnum opulus) помага за облекчаване на менструални болки.
Копърът отдавна се използва за увеличаване на кърмата и когато се приема редовно от кърмачки, той помага за избягване на коликите при бебетата им.
Свързаните с него, местни за Индия и тропическа Азия, видове- А. Sowa, се използват също така за успокояване на храносмилането.
Източник: www.innvista.com
Още по темата
Книги за изчистване на организма
Пролетни арома – рецепти за лицето
Рецепти с подправки при респираторни заболявания
Рецепти при висока температура