Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Бял Оман (Elecampane)

Наименование: Бял Оман (Elecampane)
Ботаническо име: Inula helenium
Семейство Сложноцветни (Asteraceae)

Предупреждения

Да не се използва по време на бременност и кърмене.

Билката може да бъде силно дразнеща и възбуждаща за лигавиците.

Високите дози, няколко пъти по-високи от препоръчваните, могат да предизвикат повръщане, диария, спазми и признаци на парализа.

История

Смятало се, че Елена (Helenа) от Троя събирала билката, когато била отвлечена от Парис. Тази история води до ботаническото име на билката (helenium). Коренът съдържа сладко, скорбялно вещество, наречено инулин, на което се дължи популярността на белия оман като вид кристализирани бонбони.

Плиний казвал, че няма пропуснат ден, в който императрицата Юлия Августа да не изяжда захаросан корен, за да й помогне в “храносмилането и да й донесе радост”.

Инулинът за първи път е изолиран от белия оман през 1804 и получава името си от ботаническото наименование на билката (Inula -Inulin). Той има пихтиести (лепкави) свойства, които помагат за облекчаване на бронхиалните обвивки.

През Средновековието аптекарите продавали захаросани корени, които се смучели за облекчаване на астмата и храносмилането, както и за подслаждане на дъха. Една средновековна поговорка гласи, че “белият оман поддържа духа”, тя отразява неговите тонизиращи свойства.

Гърците и римляните я смятали за панацея срещу всякакви разнообразни заболявания, като воднянка, храносмилателни разстройства, менструални смущения и ишиас.

Англо-саксонците я използвали като тоник, за кожни заболявания и проказа. До 19-ти век, билката била използвана за лечение на всички изброени дотук състояния плюс невралгия и чернодробни проблеми.

Индианците отдавна използвали тази билка за лечение на различни дихателни проблеми, включително туберкулоза, астма и обикновена настинка.

Днес, учените вече са проверили значителната активност на билката срещу Mycobacterium tuberculosis и за подобряване на храносмилането. В действителност, племето Делауеър правели тоник от корена за засилване на храносмилателните органи.

Основни действия

• антипаразитно
• антисептично
• антибактериално
• противогъбично
• храносмилателен стимулант
• отхрачващо
• увеличава изпотяването
• леко горчиви вещества
• успокоява кашлицата
• тоник

Ключови компоненти

• инулин (над 44%)
• летливо масло (над 4% алантол и сескитерпенови лактони, включително алантолактон)
• тритерпенови сапонини (dammaranedienol)
• стероли
• полиацетилени
• лепкави вещества
• възможно алкалоиди
• витамини и минерали (особено ниацин и тиамин, магнезий, цинк и калций)

Бял оманЛечебни части
Корени, цветове, етерично масло

Алантолактонът е съставка, която се смята, че има противовъзпалително действие, но също така намалява слузните секрети и стимулира имунната система.

Летливото масло е известно, че отчасти е отговорно за отхрачващото действие, както и за антисептичните й качества.

Китайски изследвания са доказали, че билката има леки антибактериални свойства и стимулиращ ефект върху нервната система, храносмилането и надбъбречната кора.

Използвани лечебни средства

Отвара от корените на бял оман се използва за дразнеща кашлица, бронхит, астма, проблеми на горните дихателни пътища или като помощник за храносмилането.

Отвара от цветовете се използва за лечение на гадене, повръщане или кашлица с обилно количество храчки, а когато се комбинира с женско биле помага за облекчаване на гадене, коремно подуване, газове и повръщане на слуз.

Тинктури се използват за бронхит или хронични дихателни оплаквания и понякога се смесва с тинктура от мащерка за допълнителен ефект.

Сиропите се приготвят от настойка или отвара от корени и цветове и се използват за кашлица.

Промивки с отвара или разредена тинктура се прилагат при лицева и други невралгии; лицеви петна и пъпки; подагра; хемороиди; сърбеж; сърбежни обриви; ставни болки; гниещи рани; краста; ишиас; кожни оплаквания; рани;екзема, обриви и варикозни язви.

Маслото от бял оман се използва за: хроничен бронхит; магарешка кашлица; респираторно и чревно възпаление на слизестата ципа; хронична диария.

Традиционна употреба

Корените са отдавна се използват като леко затоплящ тоник, особено полезен при хроничен бронхит и други респираторни проблеми.

Цялата билка има стимулиращо, отхрачващо действие, което помага за изкашлянето на слузта от белите дробове.

Китайците използват цветовете от техния вид (I. japonica – Xuan fu hua) за лечение на астма и бронхит с много храчки, а също и за спадане на киселините и спиране на повръщането. Билката се взема като тоник за храносмилането, за стимулиране на апетита и облекчаване на диспепсията.

Тя отдавна се използва за лечение на глисти. Тя се комбинира добре с други антисептични билки и се използва за такива инфекции, като грип и ангина. Нейното възстановяващо и тонизиращо действие допълва способността на билката бял оман да спира инфекцията.

Белият оман се използва като заместител на захарта в лечението на диабета.

Клинично изследвани полезни действия:

• Астма
• Бронхит
• Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
• Кашлица
• Лошо храносмилане

Как да се приема?

Във вряща вода (200 мл) се слага над 1 / 4 чаена лъжичка (1 грам) смлян корен и коренище, накисва се за 10 до 15 минути, след което се прецежда. Една чаша от тази отвара се приема 3-4 пъти дневно.

Някои текстове препоръчват 1 / 2 до 1 чаена лъжичка (3-5 мл) от тинктура, 3 пъти дневно.

Източник: www.innvista.com

Още по темата

Книги за изчистване на организма

Упорита кашлица

Рецепти с подправки при респираторни заболявания

Астма

КРАВЕТО МЛЯКО И ЛАКТОЗАТА – реална причина за астмата и проблемите с дишането

Лечение на бронхит без антибиотици

Симптоми за нарушено храносмилане

Храносмилателна система

Храносмилателни разстройства

Алкохолът пречи на нормалното храносмилане

Билколечение

Рецепти за домашни лечебни средства

Лечебни картинки

Заболявания

Натурални терапии

Хранене на органите

Литотерапия – лечение с камъни

Свързани публикации

Кокос (Cocos)
Билколечение

Кокос (Cocos)

Наименование: Кокос (Cocos) Ботаническо наименование: Cocos nucifera Други наименования: Coconut,

Прочетете още