Мехлеми – особено полезни за лечение на такива състояния като хемороиди, напукани устни, обриви от пелени или където е необходима защита от влага.
Масла – съдържат загрети мазнини или масла с билки. За разлика от кремовете, те не съдържат вода, в резултат на което, образуват отделен слой върху повърхността на кожата. Те предпазват от нараняване или възпаление на кожата и съдържат активни лекарствени съставки, нужни на увреденото място.
Подготовка за маслата
Рецепта № 1:
Стопете 140 гр. кокосово масло със 120 гр. пчелен восък и 100 грама билки на прах. Оставете го леко да къкри за 90 минути в стъклена чаша на водна баня. Изцедете добре и налейте в буркан.
Рецепта № 2:
Стопете 60 грама пчелен восък с 500 мл зехтин и 120 грама суха (300 грама прясна) билка в стъклена купа. (Или комбинирайте 500 мл горещо екстракционно масло с 60 грама разтопен пчелен восък).
Покрийте и поставете в топла фурна в продължение на три часа. Отстранете, прецедете и тогава излейте в стъклени буркани. Това не е толкова твърдо масло и е подходящо за такива състояния като обриви.
Рецепта № 3:
Стопете пчелен восък в стъклена чаша, поставена във водна баня. Прибавете ситно нарязани билки и варете на тих огън за 15 минути, непрекъснато разбърквайте. Излейте билковата смес в марлена торбичка, поставена върху фуния на някаква кана и оставете течността да се филтрира през нея.
Използвайте чисти гумени ръкавици, за да стискате торбичката с горещата билкова смес. След това бързо излейте маслото в буркани. Поставете капак на всеки буркан, без да го затягате. Когато изстине, затегнете капака и поставете етикет. Маслото може да се приготвя с много основи и плътността му се изменя в зависимост от съставките и пропорциите, които се използват.
Някои билкари харесват използването на вазелин или парафинов восък като лесна основа, но това не е популярно при пуристите, които не одобряват използването на петролни продукти. Пчелният восък е най-традиционния начин за втвърдяване на маслото. Твърдото и почти без смазка масло ще се разстила лесно и се използва в такива продукти, като балсамите за устни. Това може да се направи чрез използване на алтернативи с минерален тип масла.
Мехлеми – полутвърди лечебни препарати, направени с билки и пчелен восък. Те са близки до рецепта № 3 за масло. Най-добре е да използвате сушени билки, тъй като пресните съдържат влага, която може да развали сместа.
Билковите мехлеми се използват за различни кожни заболявания, включително охлузвания, изгаряния, изтегляне на токсини, напуквания, порязвания, ухапвания, груба кожа, слънчево изгаряне, контузии, ужилвания и всякакви други кожни раздразнения.
Те също са използват за прилагането на билки с определен терапевтичен ефект, като балсамите за застойни състояния с облекчаващ ефект, и могат да служат като средство за премахване на чужди обекти от кожата (трески, стъкла…).
Рецепти
Лечебни мехлеми
14 грама корен от черен оман на прах
7 грама смачкани цветя на невен
7 грама пудра от хлъзгав бряст
110 грама зехтин
7 грама пчелен восък
4 капки тинктура от бензое (Benzoin)
Етерично масло или витамин Е, по желание
Поставете зехтина в съд за нагряване. Повишете температура до 27-38 С и се разбъркайте с билките. Дръжте тази смес при една и съща температура, открита, за 2 до 48 часа. Продължителността се определя от това, колко бързо билките губят своя цвят и аромат.
Обикновено средното време е 12 часа и затова глиненият съд е най-подходящ за тази цел. След като билките загубят своя цвят, прецедете първо през цедка и после през тензух, така че да няма останали песъчинки. Изхвърлете билките, почистете съда и върнете маслото обратно в него. Стопете пчелния восък в друг съд, а растителните масла нагрейте отново в глинения съд.
Когато восъкът се стопи, смесете двете и контролирайте консистенцията, като капвате малко количество върху лъжица. Сместа трябва да е втвърдена така, че ако наклоните лъжицата настрани, сместа да остава на нея. Сипете течността в буркани, за да се охлади. Ако околната среда е естествено топла (топъл климат), може да се наложи да добавите малко повече пчелен восък, а ако живеете при по-студен климат ще бъде необходимо по-малко количество восък, за да може да се взема продукта от буркана.
След като е определена консистенцията, се добавя етерично масло за аромат, витамин Е за оздравяване и/ или тинктура от бензое (1 капка на 28 грама основа), смолата на балсамовото дърво е безопасен консервант.
Източник: www.innvista.com
Още по темата:
Рецепти с рициново масло за млада кожа и красива коса
Трици и маска за почистване и подхранване на лицето
Бръчките говорят за вашето здраве!
Карамфиловото масло – лек срещу акне и други кожни проблеми