Наименование: Бахар (Allspice)
Ботаническо име: Pimenta Officinalis; Pimenta dioica
Семейство Миртови (Myrtaceae)
Предупреждения!
Следвайте внимателно инструкциите при използване на маслото, тъй като може да причини конвулсии, гадене и повръщане.
Не използвайте маслото върху кожата си, ако имате екзема или други възпалителни кожни заболявания. Не използвайте бахар, ако имате хронични заболявания на храносмилането, като например дуоденална язва, рефлуксна болест, улцерозен колит, дразнимо черво, дивертикулоза или дивертикулит.
Не използвайте тази билка, ако имате анамнеза за рак или повишен риск от рак. Евгенолът, вещество в бахара, може да ви изложи на риск от рак.
Избягвайте бахар, ако сте бременна или кърмите. Знайте, че бахарът може да причини алергични кожни реакции, когато се използва локално.
Имайте предвид, че някои експерти обръщат повишено внимание върху количествата бахар, които обикновено присъстват в храни, пасти за зъби и други подобни продукти. Въпреки че бахарът е безопасен да се консумира в малки количества (например в храни и стоматологични продукти), няма контролирани клинични изследвания, които да потвърдят лечебните дози на билкарите.
В момента, учените имат твърде малко информация за бахара, за да препоръчват лечебна употреба.
Комбинирането на билката с някои лекарства може да промени техните действия или да предизвиква нежелани странични ефекти.
Не приемайте бахар, ако приемате желязо и други минерални добавки.
История
Бахарът е открит от Колумб през 1494, докато той търсел нови източници на черен пипер.
Бахарът получава името си от вкуса на плода Бери, който е описан като комбинация от канела, черен пипер, карамфил, хвойна и ягоди. Ботаническото наименование произлиза от „Pimenta“ (португалски) и „pimienta“ (на испански), което означава „черен пипер „.
В народния фолклор бахарът е използван за стимулиране на изцелението и в смеси при отправяне на молитви за пари и късмет.
Ключови компоненти
• оцветители
• мастни вещества
• галска киселина
• зелено твърдо масло
• смоли
• лесно запалими частици (листа и кори)
• лигнин
• ябълчена киселина
• фенол Евгенол (60-75% летливи масла) – (подпомага храносмилането чрез засилване активността на храносмилателния ензим трипсин)
• слузни вещества
• солени вещества
• сескитерпени
• танин
• некристализирали захари
• летливо масло (3-4.5%)
Основни действия
• ароматен стимулант (вещество, имащо приятен мирис и стимулиращи свойства)
• газогонно действие (облекчава спазмени болки, колики и отделя газовете от червата) на стомашно-чревния тракт
• стимулант (възбужда или ускорява функционалната активност на тъканите, давайки им повече енергия)
• възбуждащ апетита (засилва, стимулира или тонизира стомаха)
Използвани лечебни части
Листа, плодове и масло.
Плодове (сушени, напълно развити, но неузрели), особено кората и люспата.
Други части на бахара също могат да се използват за лечебни цели.
Традиционна употреба
В Ямайка пият горещ чай от Бахар при настинки, менструални спазми, стомашно разстройство. Костариканците го използват за лечение на диабет, газове, нарушено храносмилане. Кубинците го използват като освежаващ тоник.
Гватемалците използват счукани плодове при натъртвания, ставни и мускулни болки. Етеричното масло се използва при истерични състояния, образуване на газове (1 или 2 капки върху захар), колики.
Сушената билка се използва за диария, диспепсия, метеоризъм (газове / оригване), колики (маслото намалява симптомите, когато се приема с лаксатив) и като вода за уста, за освежаване на дъха.
Етерично масло се използва за възпалителни състояния.
Външно бахарът действа като местна упойка и се използва като пластир при невралгия, ревматизъм, облекчава болки в мускулите. Използва се като паста да успокояване и облекчаване на зъбобол (стоматолозите използват евгенол като местна упойка за зъби и венци). Добавя се към къри, греяно вино, сапуни за аромат (масло).
Той е основна съставка в подправките за мариноване, в сушените подправки и подправките въобще, използва се като заместител на тютюна (Ямайка).
Бахарът често се добавя към очистителни (това са вещества, които продуцират енергично изпразване на червата, те са по-силни от слабително или разслабително) и тоници (укрепват и освежават органите или целия организъм, създават усещане за благополучие).
Целите сушени зърна често се използват при обработката на месо и риба. Когато се смели, бахарът се добавя за аромат в сладкиши, сосове и зеленчуци. Ароматът се засилва като престои, когато се използва за готвене.
Препоръчвана доза:
Масло, стандартната доза е 2-3 капки, или както е предписано.
Смлян на прах, използван като лечебен чай: 1-2 чаени лъжички бахар на прах на 1/2 литър вода, накиснат за 10-20 минути и прецеден след това. Пият се до 3 чаши на ден.
Екстракт – съгласно указанието.
Като съставка в слабително, 1-2 унции за течности (5 части счукан бахар към 200 части вода, ако е дестилирана към 100 части).
За нарушено храносмилане, разбъркват се 1-2 супени лъжици бахар на прах в чаша вода; вземайте до 3 чаши дневно.
За чревни газове, поставете 2-3 капки масло от бахар върху захар.
За зъбобол се прилагат 1-2 капки масло от бахар върху болезненото място, не повече от 4 пъти дневно.
За болки в мускулите, смесете бахар на прах с достатъчно вода, за да направите паста; прилагайте локално върху засегнатата област.
Източник: www.innvista.com
Още по темата
Книги за изчистване на организма
Рецепти с подправки при респираторни заболявания
Рецепти за премахване на зъбен камък
Как за 5 минути да успокоите зъбна болка!