Както изяснили британски социолози, младите майки през последните години в голяма степен се опират на социалните мрежи, за да поддържат връзка с приятели и да научат нова информация. Поради това, нараства изолацията им. 32% от младите майки от общо 1000 заявили, че в грижите за детето си те се придържат към съветите, които получават от приятелите в социалните сайтове и специализираните форуми.
Към медицински специалисти, те се обръщат само в случай на сериозни съмнения за някаква болест на детето. Интернет все по-активно се превръща за много хора в безплатен лекар, при това, за абсолютно всички области. Но по-тревожното е, че по-голямата част от младите майки, след раждането губят живата връзка с приятели и приятелки, както и с членове на семейството.
Според авторите на изследването, след раждането жените все по- често се оказват в доброволно – принудителна изолация. Всеки седем от десет анкетирани признават, че живеят отдалечено, най-малко на 70 км от близки роднини, а 23% заявяват, че близо до тях няма нито един от родителите им или родителите на съпруга.
„След раждането, жените се чувстват много самотни и изолирани – казва представителят на асоциацията NCT, провела изследването – Въпреки подкрепата, достъпна чрез интернет, те все едно страдат от тежък психически стрес. Виртуалното общуване не може да замени разговорите лице в лице. И особено помощта на родителите, живеещи наблизо.“
Голямата тревога на специалистите от NCT внушава факта, че голяма част от младите майки нямат никаква представа, къде могат да отидат и с кого да се срещнат в първите месеци след раждането. Така че целия този период те прекарват почти затворени.
Още по темата
Книги за изчистване на организма
Рецепти за домашни лечебни средства