Наименование: Зеле (Cabbage)
Ботаническо име: Brassica Oleracea
Семейство Кръстоцветни (Cruciferae)
Противопоказания!
Зелето, както и всички Вrassica, трябва да се избягва от хора с хиперфункция на щитовидната жлеза. Киселото зеле е с високо съдържание на тирамин (аминокиселина), който може да предизвика мигренно главоболие при някои хора.
История
Растението е било култивирано преди най-малко 4000 години. Зелето наричали: „домашната аптека на бедните хора“ и „доктор на бедните“. Зелето е било използвано от моряците за предпазване от скорбут. Също така е било древно лечебно средство срещу туберкулоза (ТБ). Зелето има древна слава като пречистващо кръвта, практика, която се използва и днес, отвари и сок от прясно зеле са вземат като добро пречистващо средство и детоксикатор.
Римляните го използвали като антидот на алкохола, вярвайки, че то неутрализира опиянението и предотвратява или намалява махмурлука. Тази концепция има известно право, тъй като зелето помага за разлагането на токсините в черния дроб.
В гръцки ритуал, зелето се давало на бъдещите майки малко преди раждането, за да имат повече кърма, практика, която днес се извършва от жени, от различни култури.
Зелевите листа отдавна се използвали като лапа за лечение на инфектирани рани.
Основни действия
• противовъзпалително
• антибактериално
• антиревматично
• лекува тъкани, стимулирайки развитието на клетките
• чернодробен деконгестант
• предпазва стомаха от стомашната солна киселина
Ключови компоненти
• витамини и минерали (особено А, B, C, E, калций, сяра, силициев диоксид, магнезий, йод, желязо и фосфор)
• хлорофил
• синапени масла
Лечебни части
Листа
Обширно съвременно изследване до голяма степен потвърждава неговото използване в народната медицина и доказва, че зелето стимулира имунната система и производството на антитела. Серните му съединения до голяма степен са отговорни за неговите антисептични, антибиотични и дезинфекционни действия, особено в дихателната система.
Аминокиселината метионин, намерена само в суровото зеле, е отговорна за неговите, спомагащи оздравяването ефекти.
Като стар способ за махмурлук и използвано за лечение на алкохолици, зелето чрез съвременните изследвания показва, че съдържащото се в него вещество, наречено глутамин, може да помогне при лечение на пептични язви и алкохолизъм.
Неговите туморо-потискащи компоненти са: биофлавоноиди, инодолини, генистеин и монотерпени.
Използвани лечебни средства
Лапите отдавна се използват за лечение на рани, изгаряния, опарвания, циреи, тумори, синини, навяхвания, язви, мехури, възпалено гърло, херпес зостер, ухапвания и ужилвания. Неговото противовъзпалително действие може да помогне и при болезнено подуване на ставите и за облекчаване на болката при невралгия, ишиас, зъбобол, главоболие, мигрена и лумбаго.
Традиционно, зелето се поставяло върху корема и се оставяло за през нощта, за лечение на пептична язва и чревни проблеми. Прилагано през деня върху долната част на корема, се смятало, че е полезно за успокояване на цистит и бъбречни колики, и за облекчаване при течностно задържане.
Лапи, заедно със зелев чай или сок, се прилагат за облекчаване на болка и раздразнeние от тежка кашлица; ако лапите са приложени върху гърлото, те помагат за успокояване на ангина и ларингит. За да направите лапа, изрежете средната жила на листа и го изгладете. Поставете листа, докато е все още горещ, върху мястото, което ще лекувате, като внимавате да не е твърде горещ или да го оставите за твърде дълго, тъй като може да се образуват мехури.
Пресните листа, потопени в зехтин, могат да се прилагат за напукана кожа, подуто измръзнало място, разширени вени, абсцеси и циреи.
Пресните сокове могат да се използват като диуретик и антисептично средство за пикочните пътища, при течностно задържане и за намаляване или предпазване от образуване на камъни в бъбреците, артрит и подагра.
Гаргарите със сок от зеле се използват при възпалено гърло.
Лосионите със сок могат да облекчат изгаряния, ухапвания, възпалено гърло, акне, импетиго; ако са поставени в ухото, те могат да помогнат при лечението на болки в ушите (това трябва да бъде направено от професионалист).
Промивката на очите със сок от зеле и топла вода, е отлична за възпалени, уморени очи. Пресните листа могат да бъдат поставени директно върху рани или дори в сутиена при мастит или застойни гърди. За да използвате листата, изрежете средната жила и начукайте леко листата, за да омекнат и изпуснат своите лечебни свойства, след това ги поставете върху засегнатата област.
Отвари се използват при храносмилателни проблеми, включително и колит.
Сироп, направен от отвара, може да се използва за кашлица, астма и бронхит.
Традиционна употреба
Заради съдържанието на желязо и хлорофил, зелето отдавна се използва за лечение на анемия. То се приема за лечение на тревожност, депресия, безсъние и изтощение. Кърмещите майки го използват за стимулиране на производството на кърма.
В супи и чайове, зелето отдавна се използва по време на настинки, грип, синузит и възпалено гърло.
Зелето отдавна се използва за лечение на язва, тъй като съдържа слузно вещество, което покрива лигавицата на стомашно-чревния тракт и така го защитава от дразнене и прекалено многото киселина. Препоръчително е, две или три чаши пресен изцеден сок да се вземат между храненията, за облекчаване на пептична язва, гастрит, киселини и язвен колит.
Сокът от зеле се използва за стимулиране на храносмилането и облекчаване на запек. Традиционното руско лечение на хроничен запек, е половин чаша солен сок от зеле преди всяко хранене. Въпреки това, сокът може да бъде също толкова ефективен и без сол.
Като тоник, зелето отдавна се използва за лечение на цироза на черния дроб, сънливост, раздразнителност и главоболие, всички симптоми, свързани с ленив черен дроб.
Зелето може да помогне за намаляване на кръвната захар, така че може да бъде от полза за диабетиците.
Подобно на други видове от рода Вrassica, зелето също има способността да спомага за намаляване на риска от ракови заболявания, особено на дебелото черво, растежа на полипи, които често са прелюдия към рака.
Когато се консумира сурово, зелето е доказано, че защитава срещу ефектите от радиация.
Зелето също така повишава способността на тялото да метаболизира естроген, който помага за намаляване чувствителността на гърдите, матката и яйчниците, ако се яде редовно.
Външно, зелевите листа имат успокояващ, антисептичен и лечебен ефект, и имат способността да изтеглят токсините от кожата.
Зелевите лапи са отлични при възпалено гърло и парещи, подути стави. Леко смачкайте листата, обезцветете във вряща вода и завийте около мястото. Оставете в продължение на два до четири часа и подновете, когато е необходимо. Внимавайте да не се образуват мехури по кожата.
Източник: www.innvista.com
Още по темата