Наименование: Лен (Flax)
Ботаническо име: Linum usitatissimum
Семейство Ленови (Linaceae)
Противопоказания!
Маслото е с много малка трайност, затова трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.
Да не се използва за консумация предлаганото в търговската мрежа ленено масло, тъй като е токсично.
Не използвайте неузрели семена, тъй като те съдържат токсични вещества.
История
Ленът е бил култивиран преди повече от 7000 години в Близкия Изток като източник на влакна и масло.
Древните египтяни, евреи, гърци и римляни използвали семената като храна, маслото като лекарство, а влакната за облекло и платна на корабите.
Римските легиони използвали хляб, направен от лен и били в състояние да правят дълги преходи и след това да влизат в битки. Днес, Римският хляб все още съдържа ленено семе, а лененото масло се използва в производството на лакове, бои, линолеум и сапун.
Лечебните свойства на лена са били добре известни на гърците, Хипократ препоръчвал лен за възпаления на лигавиците.
През 8-ми век във Франция, Карл Велики приел закон, изискващ използването на ленените семена, за да бъдат здрави хората му.
Планинският лен получил прозвището си на “пречистващ лен”, тъй като някога е бил популярен като очистително.
Основни действия
(а) Лен
• антисептично
• противовъзпалително
• успокояващ дразненето
• омекотяващо средство
• разслабително
• очистително
• успокоява кашлицата
(б) Планински Лен
• антиревматично
• диуретик
• лаксатив
Ключови компоненти
• слузно вещество (6%)
• цианогенен гликозид (линамарин) – успокояващо дихателната система средство
• битер
• лененото масло от семена съдържа цис-линоленова (24%) и алфа-линоленова киселина (36-50%), витамини А, В, D, Е, минерали и аминокиселини (25%)
Използвани лечебни части
Семена, масло, надземни части (планински лен)
Ленът е един от най-добрите растителни източници на алфа-линоленова киселина (LA). Семената съдържат разтворими и неразтворими фибри, които подобряват състоянието на червата и лигнаните, смята се също, че растителните му естрогени помагат в защитата срещу рак на дебелото черво, простатата и млечната жлеза.
Използвани лечебни средства
Семена
Узрелите семена се смилат и използват срещу запек (високият прием на течности е от изключително значение!).
Лапи от смачкани или ситно смлени семена се прилагат за циреи, абсцеси и язви или се прилагат локално при плевритна болка, кашлица, бронхит или емфизем.
Настойки се използват за лечение на кашлица и възпалено гърло (може да се добави мед и лимон).
Настойки от цялото растение са приготвят от прясната билка срещу запек, чернодробни натрупвания и ревматични болки.
Мацерацията (метод за извличане на ефирни масла) произвежда плътна слузна консистенция, която може да се взема при възпаления на лигавицата, както е в случаите на гастрит и фарингит.
Маслото от семена съдържа незаменими мастни киселини, които са полезни при екзема, нарушения на менструацията, ревматоиден артрит и атеросклероза.
Традиционна употреба
Семената отдавна се използват като лаксатив и успокояващо отхрачването средство. Но, те трябва да бъдат смлени, защото в противен случай целите семена просто ще преминат през тялото, без да бъдат усвоени от него.
Освен това, тъй като ленът абсорбира влагата, е добре да се пие много вода, за да не бъдат изпражненията твърди и сухи. Ако се постави семе в ъгъла на окото, от движението на окото чуждите частици ще полепнат по клея и така ще бъдат премахнати.
Планинският лен е мощен лаксатив и може да бъде заместител на сената.
Но, той преди всичко се използва при ревматизъм и чернодробни оплаквания, главно заради силното си слабително действие, което очиства тялото от събраните токсини.
Лененото масло е важен източник на незаменими мастни киселини, които противодействат срещу залепването на мастни отлагания по тъканите.
Лененото семе, брашно и масло трябва да се съхраняват в хладилник, тъй като много бързо гранясват, което може да доведе до обратен ефект- повече здравословни проблеми! Ако започне да ви мирише на терпентин, то трябва да го изхвърлите.
Португалска рецепта препоръчва лененото масло, смесено с червено вино, за лечение на рани.
В Индия, се прави чай за лечение на кашлица, бронхиални състояния, уретрит, диария, гонорея и се използва външно за инфекции на кожата. Използва се в хуманната и ветеринарна медицина.
В Мексико, ленът се използва за лечение на изгаряния, абсцеси, кашлица, възпаления на пикочните пътища, циреи, отоци и възпаление на венците.
Източник: www.innvista.com
Още по темата