Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Токсините в човешкото тяло

Токсини, това са просто отрови, които могат да повлияят на организма чрез вътрешни или външни средства. Те може да са химически, възникват по естествен път или са в синтетична форма. Повече от 120 000 вида химикали, произведени от човека, са въведени в околната среда, в една или друга форма, и този брой продължава да расте с феноменална скорост всяка година.

В същото време, микробните токсини, които са повлияни от огромното количество химични вещества, мутират извън рамките на очакванията. Всяка категория от микроби изработва разновидности, които произвеждат токсини в клетките на приемника.

Съвременната действителност доказва категоричната връзка между натрупването на токсини в телесните тъкани и развитието на хронични заболявания. Външните токсини, или химически или микробни, навлизат в организма чрез храна, вода, въздух, или физически контакт с кожата или лигавиците.

Вътрешните токсини, като свободни радикали, се произвеждат в рамките на тялото чрез нормалните метаболитни процеси или чрез разлагането на храните в тънките и дебели черва. В случаите на хроничен запек могат също да се формират бактериални токсини и обрастване с дрожди. При нормални обстоятелства, тялото е в състояние да елиминира токсините от организма чрез урината, изпражненията, издишването и изпотяването.

По този начин основните органи, участващи в елиминирането са бъбреци, черен дроб, дебело черво, бели дробове и кожа. Освен това, WBCs (бели кръвни клетки) на имунната система имат предназначение да неутрализират микробните токсини. Черният дроб е органът, който е основно отговорен за превръщането на токсините в безвредни вторични продукти, които се отделят чрез изпражненията или чрез бъбреците в урината.

Процесът на елиминиране може да бъде затруднен по една или друга причина. Когато даден токсин затруднява нормалните механизми на отделяне, тялото създава възпаление в областта на токсина, като се опитва да се отърве от проблема. Тези възпалени области са сигнали за началото на заболяване. Те са всъщност сигнали на тялото, които то изпраща, указвайки, че не може да се отърве от натрупаните токсини. Ако токсините останат, тялото преминава в следващия етап, в който ще ги складира в области, където те ще нанесат най-малко щети.

Тези области са обикновено мазни клетки, кисти, полипи и тумори. След години на съхранение, токсините започват да се движат в телесните клетки и тъкани. Те в крайна сметка произвеждат такива дегенеративни заболявания като рак, диабет, артрит и болест на сърцето. Токсоидът е обработен токсин, често използван във ваксините, който запазва своята имунологична структура, но който вече не причинява увреждане на тъканите.

Например, дифтерия токсоидът е стерилен препарат на третирани с формалдехид продукти, произведени от растежа на Corynebacterium diphtheriae. Той обикновено се смесва с токсоидът тетанус и коклюш в DPT ваксината, но може да се използва и самостоятелно (DT). Същото важи за тетанус токсоидът, произведен от растежа на Clostridium tetani, който се използва самостоятелно или в смеси с дифтерия токсоид и коклюш ваксината.

Има две основни категории токсини, които се различават по потенция и функция:

Ендотоксините са част от клетъчната стена на грам-отрицателните бактерии. Само малки количества могат да избягат в обграждащите живата бактерия течности. Големи количества се освобождават, когато бактериите умрат и техните клетъчни стени започнат да се разпадат. Ендотоксините не са толкова мощни и са необходими големи количества, за да предизвикат болестни симптоми.

Също така, те са топлоустойчиви и не могат да бъдат превърнати в токсоиди. Екзотоксините са предимно протеини, които са отделени от бактериалната клетка в околните течности и се произвеждат от Грам-отрицателните и Грам-положителните бактерии.

Повечето са лесно унищожими от високата температура, но могат да бъдат превърнати в токсоиди, които се използват като ваксини. Екзотоксините са изключително мощни биологични отрови, както в случая на тетануса, където е установено, че 1 мг пречистен тетанус токсин може да убие милиони мишки.

Някои примери на токсини са:

Бактериалните токсини са произведени от бактерии, които включват екзотоксини, ендотоксини, ентеротоксини, невротоксини и токсични ензими. Токсинът на Ботулизма е един от няколкото вида специфични екзотоксини, произведени от Clostridium botulinum. Токсинът на Холерата е екзотоксин, произведен от Vibrio cholerae, в който протеина ентеротоксин стимулира клетките по такъв начин, че да се причини тежка диария, характерна за заболяването.

Клостридиалният токсин се произвежда от един от видовете Clostridium, които всъщност са онези, които причиняват ботулизъм, газова гангрена и тетанус. В допълнение, C.difficile произвежда екзотоксин, който предизвиква тежка чревна некроза. C.perfringens произвежда редица потенциално опасни екзотоксини. Токсинът на Дифтерията е протеин, екзотоксин, произведен от Corynebacterium diphtheriae.

Токсинът на Дизентерията се произвежда от организмите на различните видове Shigella. Токсинът на Erythrogenic е бактериален токсин от някои щамове на Streptococcus pyogenes. Екстрацелуларният токсин е екзотоксин. Токсинът на Газовата гангрена е един от най-малко десетте вида екзотоксини, произведени от Clostridium perfringens. Вътреклетъчният токсин е ендотоксин.

Стрептококовият токсин е смес от екзотоксини, произведени от Streptococcus pyogenes. Токсинът на Тетанус е мощен екзотоксин, произведен от Clostridium tetani, който се състои от две части, един невротоксин (tetanospasmin) и един хемолизин (tetanolysin).

Източник: www.innvista.com

Още по темата

Книги за изчистване на организма

Тест за паразити

Кандида тест

Тест за алергии

Рецепти – диетични

Лечение с камъни

Витамини и минерали

Направете си тест

Заболявания

Натурални терапии

Билколечение

Рецепти за домашни лечебни средства

Хранене на органите

Лечебни картинки

Свързани публикации