Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Маточина (Lemon Balm)

Наименование: Маточина (Lemon Balm)
Ботаническо име: Melissa Officinalis
Семейство Устоцветни (Labiatae)

Предупреждения

Поради седативния си ефект, не трябва да се приема преди работа с машини или от хора, чиято работа изисква повишено внимание. Билката може да се намеси в действието на транквиланти и седативни лекарства.

Поради възможни ефекти върху матката и хормоналния баланс на организма, тя не трябва да се взема по време на бременност или кърмене.

Маточината може да попречи на действието на хормоните на щитовидната жлеза и затова е добре да не се използва по време на хормонално лечение на щитовидната жлеза.

История

Маточината и пчелите били свързани от древни времена. Затова било съвсем естествено, ботаническото наименование на тази билка да бъде Мелиса, гръцката дума за “пчелен мед”. Освен това, маточината има същите лечебни и тонизиращи свойства като меда и пчелното млечице, а когато растението расте в близост до кошерите, то помага за привличане на нови членове в колонията.

Маточината е била използвана като лекарство в продължение на 2000 години за лечение на храносмилателни разстройства, проблеми със съня, депресия, кожни рани, отблъскване на комари и облекчаване на сърбеж от ухапвания на насекоми, за успокояване на мускулни спазми и менструални крампи.

Римският учен Плиний и гръцкият лекар Диоскорид я препоръчвали, също както и Николай Кулпепер, известен английски билкар, в своята “Complete Herbal” през 1653. Карл Велики заповядал тя да се засажда във всяка манастирска градина. Любима билка през Средновековието, тя е известна като “еликсир на младостта”.

Алхимикът Парацелз правел препарат, наричан “Primum ENS melissae”, който бил използван през 18-ти век, като препарат за възвръщане на младостта. Джерард заявявал, че билката “утешава сърцето и отвежда надалеч всички тревоги”.

Индианците в Северна Америка обичали да използват маточината за женското репродуктивно здраве, включително за проблеми с менструация, трудно раждане и зачатие. Те я отглеждали и продавали в големи количества през 18 век.

Колонистите я донесли в Новия свят и Томас Джеферсън я отглеждал в Монтичело. Много дълго време се вярвало, че ако се взема редовно ще донесе дълголетие.

Основни действия
• антивирусно
• антибактериално
• антидепресант
• спазмолитично
• антихистаминово
• газогонно
• храносмилателен стимулант
• предизвиква потене
• отпуска периферните кръвоносни съдове
• възстановява нервната система
• седативно
• тоник

Основни компоненти
• летливо масло (включително цитронелал, цитрал, кариофиленов оксид и линалоол)
• полифеноли
• танини
• горчиви вещества
• флавоноиди (особено кверцетин, лутеолин и апигенин)
• розмаринова киселина

МаточинаЛечебни части
Надземни части, етерично масло

Ново изследване доказва, че полифенолите в маточината имат антивирусно действие и са ефективни срещу вируса на херпес симплекс, нюкасълска болест, заушка и вируса на кравешката шарка.

Проучванията сочат също така, че летливото масло, по-специално цитрал и цитронелал, успокоява централната нервна система; но маслото също така е силно спазмолитично и затова полезно за лечение на емоционален дистрес.

Цитронелалът е приятно на аромат масло, което стана популярно за отблъскване на комарите.

Розмариновата киселина е доказано, че намалява спазми в гладката мускулатура и може да облекчава чревни и менструални спазми.

Използвани лечебни средства

Настойки от пресни листа се използват за лечение на депресия, нервно изтощение, нарушено храносмилане, гадене и ранни стадии на простуда или грип.

Тинктурите са най-добри от пресни листа. Те се използват за същите състояния като настойките, но малките дози, обикновено са по-ефективни.

Компресите, напоени с настойки облекчават болезнени отоци, съсиреци.

Мехлеми се използват при рани, ухапвания от насекоми или за отблъскване на насекоми.

Етеричното масло може да се използва за херпес зостер (5 капки на 1 чаена лъжица зехтин и леко масажирайте областта). Имайте предвид че предлаганото в търговската мрежа етерично масло от маточина е трудно да се намери и обикновено е смесено с масло от лимон или лимонова трева.

Екстракционото масло се използва топло до горещо, като нежно се масажира маслото при лечение на депресия, напрежение, астма и бронхит.

Сокът може да се прилага за порязвания и ожулвания. Лосиони, направени от настойки могат да се прилагат за обрив на устата, херпес.

Традиционна употреба

Има известни доказателства, че билката потиска производството на хормони от щитовидната жлеза и е традиционно лечение за хипертиреоидизъм или базедова болест.

Използва се за отпускане на сърцето и облекчаване на сърцебиенето, лечение на рани и спиране на болката от зъбобол и херпес зостер.

МаточинаМаточината е добро средство за първа помощ при порязвания и ужилвания от насекоми, както и за треска.

Прилагането на крем от маточина върху обриви на устата или други херпес -възпаления, първоначално причинява изтръпване и усещане за намаляване на размера, като ускорява изцелението.

Тя понякога се комбинира с други билки за лечение на храносмилателни разстройства или се приема с валериан за облекчаване на безсъние и стрес.

Във Венецуела, растението се използва за подпомагане на храносмилането и да помага на хора с наднормено тегло да загубят няколко килограма. Тя също се прилага за всякакви кожни проблеми, включително рани, възпаления и язви на кожата.

Южноамериканците я използват за лечение на различни нервни оплаквания и симптоми на стрес.

Клинично изследвани полезни действия:

• Oбрив на устата, херпес (локално)
• Болест на Алцхаймер
• Колики (в комбинация с върбинка, женско биле и копър)
• Гениталeн херпес (локално)
• Базедова болест (хипертиреоидизъм)
• Лошо храносмилане и киселини в стомаха
• Инфекция (антивирусно)
• Безсъние
• Нервна болка

Как да се приема?

Германската Комисия E. (German Commission E.), която е германския еквивалент на Американската Агенция по Храните и Лекарствата (FDA), в своята монография предлага да се приема 1.5-4.5 грама маточина на чай, няколко пъти дневно. Билката може да бъде накисната за 10 до 15 минути в 150 мл кипяща вода, за да се направи чай.

Тинктура може да се използва от 2- 3 мл, три пъти на ден.

Концентрирани екстракти, 160 до 200 мг, се приемат 30 минути до 1 час преди лягане, понякога се препоръчват при безсъние.

Силно концентриран екстракт в мехлеми може да се прилага за херпес, 3 до 4 пъти на ден върху лезиите.

Маточината често се комбинира с други лечебни растения. Например, мента и маточина заедно са ефективни за успокояване на стомашно неразположение.

Валерианът често се комбинира с маточина за безсъние. Катушка (Lycopus virginicus) и маточина се използват заедно за Базедова болест.

Източник: www.innvista.com

Още по темата

Книги за изчистване на организма

Алцхаймер- естественото лечение

Стомашни киселини, болки и дискомфорт

Инфекции и възпаления

Необичайни причини за безсъние

Лечение на безсъние

Дали мелатонинът е по- добър от броенето на овце?

Лечение с цветове

Билколечение

Рецепти за домашни лечебни средства

Лечебни картинки

Заболявания

Натурални терапии

Хранене на органите

Литотерапия – лечение с камъни

Свързани публикации

Кокос (Cocos)
Билколечение

Кокос (Cocos)

Наименование: Кокос (Cocos) Ботаническо наименование: Cocos nucifera Други наименования: Coconut,

Прочетете още