Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Лечение с билки

Билки и лекарства

Смятам, че билките са много по-добри от лекарствата, защото имат много по- благотворно влияние върху хората, които ги използват. Докато хилядите лекарства, са благотворни само за докторите и фармацевтичната индустрия. Почти всички лекарства са създадени за облекчаване на симптомите, без наистина да подобряват вашето здраве.

Нещо повече, освен безбройните странични ефекти, те много често се превръщат в бреме за черния дроб или бъбреците. Товарят ги с токсични химикали и така влошават нашето здраве. Също така, много хора се пристрастяват към тях и когато се откажат от лекарствата получават първоначалните си симптоми, които са били притъпени от тях (лекарствата).

Билките, също не са абсолютно безобидни, но пораженията са много по-малки. За най-често използваните билки пораженията са изключително редки, докато предимствата от тях са често действителни и дълготрайни. В кулинарията билките (лечебните билки) трябва да се използват само в дългосрочен период, но само, ако има причина за използването им, а не за това, че може и да помогнат за нещо.

Билките, приложими за различни болестни състояния са описани по-точно в “Заболявания”. Тук аз искам само да удължа малко списъка с билки и състояния, които смятам, че са много важни по пътя към по-добро здраве.

Добра комбинация за изчистване на стомашно-чревния тракт е сместа от чили с достатъчно голям брой корени от джинджифил (gingerroot). Пасирайте или стрийте тези билки с лимонов сок, добавете зехтин и охладете сместа. Използвайте тази смес като подправка към салати или за основни ястия. Постепенно увеличавайте количеството, но под нивото на вашата търпимост, за около няколко седмици. Тогава можете да я приемате в нормални количества като подправка към храната. За сериозни инфекции, възпаления или рак на стомашно-чревния тракт можете да добавите и пресен чесън за известно време.

Ментовият чай е много добро средство за стимулиране на храносмилането и повдигане на духа. Докато стрития на прах бряст (Ulmus rubra) успокоява храносмилателния тракт.

Градинският чай (Salvia officinalis) е високо ценена билка. Древна поговорка казва:” защо да умреш от болест, когато градинският чай расте в градината ти?” Той може да се комбинира с други видове билки и се приготвя като се добавят 2 супени лъжици сушен градински чай към 1/2 литър вряща вода. След 3 минути махнете от огъня и оставете да изстине за 10 минути. Други аромати или листа на билки от типа на мента или Жълт кантарион може също да се добавят за известно време. Последният, разбира се, е много ефикасен срещу депресия.

В клинични опити е установено, че той е също толкова ефикасен, както антидепресантите. Имунната система може да се подсили с ехинацея, прополис, имел (viscum album), лилия (Lilium longiflorum), рейши и други видове гъби. Ехинацеята може да се добавя към всички други билкови комбинации. Но, има някои наблюдения, че ако Ехинацеята се приема непрекъснато в продължение на няколко месеца, може да създаде проблеми. За предпочитане е да се употребява един месец и след почивка от няколко седмици да се продължи отново с приема.

Пелинът и чесънът са отлични средства срещу всякакъв вид паразити, а също и кандида (гъбички). Комбинацията от хидрастис (golden seal), джинджифил и прах от бряст (slippery elm) е добра за възпаления на храносмилателния тракт, а също така и при множествена склероза. Като добавка към това, те са идеални и за лечение на рани, черния оман (comfrey) също е добър и срещу множествена склероза. Можете да приемате чашка чай от черен оман два или три пъти седмично.

За да се подпомогне храносмилането, е добре да се приема половин чашка чай от горчиви билки след консумация на голямо или готвено ястие. Подходящи са червен кантарион (centaury), глухарче (не печено), дяволски нокът (devil’s claw), тинтява и други. Те също така помагат за възстановяването на функциите на черния дроб.

При всякакви състояния на белия дроб, включително рак на белия дроб, правете ежедневно инхалация с пара (с кърпа върху главата), с горещ чай от лайка, може да се добави и евкалипт или масло от чаено дърво, или малко лук.
За повече информация вижте: Чесън и Пелин

Мака е зеленчуков корен от Перуанските Анди. Тя е много добро средство за балансиране на нашите ендокринни жлези и хормонални системи. Тя действа директно на хипоталамуса и хипофизните системи, за да регулира особено щитовидната жлеза, надбъбречните и полови жлези.

Тя е особено ефективна при свръх активна щитовидна жлеза като алтернатива на терапията за регулиране на хормоните. Включително и при хистеректомия, за намалено производство на сексуални хормони вследствие на възрастта и при цялостен недостиг на енергия. Средно дневното потребление е приблизително 10 грама, но първоначално започнете с по-малко количество.

Женското биле (Glycyrrhiza glabra) също има ефект върху сексуалните хормони, но най-вече е полезно като стимулант на надбъбречните функции. С него можете да повишите ниското кръвно налягане и нивото на енергия и е полезно при синдром на хроничната умора, пептична язва, възпаления на кожата и HIV/AIDS, то също така увеличава секрецията на панкреаса.

Обаче, то води до задържане на натрия и ниско ниво на калий и не бива да се използва при високо кръвно налягане, бъбречно заболяване или по време на бременност. Нормалната лечебна доза е от 2 до 6 грама дневно.

Автор: Walter Last

Книги на Walter Last

За повече информация относно приложението на билките вижте: Билколечение

Още по темата

Лечение с камъни

Направете си тест

Витамини и минерали

Заболявания

Натурални терапии

Рецепти за домашни лечебни средства

Свързани публикации