Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Глухарче (Dandelion)

Наименование: Глухарче (Dandelion)
Ботаническо име: Taraxacum officinale
Семейство Сложноцветни (Asteraceae)

Противопоказания!

Използвайте билката, само ако сте сигурни, че тя не е пръскана с химикали.

Ако е погълнат млечен сок от деца, той може да предизвика гадене, повръщане, диария, а също и прекалено уриниране.

Листа и корени на глухарче не трябва да се приемат от хора с камъни в жлъчката без професионално наблюдение.

Хората със запушване на жлъчните пътища не трябва да приемат глухарче.

Ако имате стомашна язва или гастрит, трябва да използвате предпазливо глухарчето, тъй като може да доведе до свръхпроизводство на стомашна киселина.

Хората, които задържат течности или вода трябва да се консултират с лекар преди да приемат листа от глухарче.

Млечния латекс в стъблото и листата на прясното глухарче може да предизвика алергични обриви при някои хора.

Коренът на глухарчето съдържа около 40% инулин, 10% фибри, широко разпространени в плодове, зеленчуци и растения. Инулинът е класифициран като хранителна съставка (не като добавка) и се смята за безопасен. Всъщност, инулинът е съществена част от диетата на болшинството от населението. Въпреки това, хора с потвърдена чувствителност към инулина трябва да избягват глухарчето.

История

Глухарчето е препоръчвано в творбите на арабски лекари от 11 век. Името му най-вероятно е било измислено от един хирург през 15-ти век, който сравнил формата на листата му със зъбите на лъв.

Глухарчето не се споменава в китайските билки до 7-ми век и не се е появило в Европа до 1485. Докато западните билкари отделяли листата и корените, китайските използвали цялото растение. Глухарчето е толкова ценна билка, че за него се казва, че ако е толкова рядко срещано като женшена, би имало подобна висока цена.

Силен диуретик, абсорбира се през кожата. Малки деца, които пипат много цветове на глухарчета, могат да имат нощно напикаване или “мокрота в леглото”. Това е име, дадено му в предишни времена (мокро-на-леглата) и очевидно това негово качество е признато още преди активните елементи в растението да са бъдат открити и химически изолирани.

Лечителите препоръчвали глухарчето като пролетен тоник, то спасявало живота на първите заселници през зимата, поради високото си съдържание на витамини. Пренесено в Америка от Европа, много скоро се превърнало във вреден плевел, намиран навсякъде.

Местните американци го използвали за много оплаквания, включително кожни проблеми като акне, екзема и уртикария. Правели чай от корен на глухарче за лечение на киселини в стомаха, а Чероките използвали чая за успокояване на нервите.

Ирокезите го използвали за много състояния, включително анемия, запек, болка и задържане на вода.

Много племена дъвчели сухата мъзга като дъвка и дори печели корена и го използвали като заместител на кафето.

Основни действия

(а) Листа
• диуретик
• чернодробен и храносмилателен тоник

(б) Корен
• антиревматично
• диуретик
• чернодробен тоник
• леко разслабително
• увеличава жлъчния поток

Ключови компоненти

(а) цветове и семена
• витамини А, B, C и D (съдържа над 13000 IU витамин А в 100 грама).
• сесквитерпенови лактони
• тритерпени
• горчиви гликозиди

(б) листа
• каротеноиди
• кумарини
• холин
• флавоноиди
• минерали (включително калций, желязо, калий, силиций, бор, магнезий и цинк)

(в) корени
• танини
• тритерпени
• стероли
• етерично масло
• холин
• аспарагин
• инулин

глухарчеЛечебни части
Листа, цветове, пресни семена, корен

Китайските учени са открили, че екстрактите от глухарче имат бактерициден ефект срещу редица бактерии, включително S. aureus и тези, които са отговорни за дифтерит, туберкулоза и пневмония.

Използвани лечебни средства

Пресните листа се ядат като зеленчук в салати, като чистещо лечебно средство. Сок от листата се взема, когато е необходимо диуретично действие.

Отварата е по-малко ефективна като диуретик, отколкото сока, но тя е добро средство за изчистване на токсични състояния, включително подагра и екзема. Тя се използва като лек чернодробен и храносмилателен стимулант.

Бялата мъзга от стъблото и корена може да се използва като локално средство за брадавици.

Тинктурите често са добавят към други билкови средства за сърдечна недостатъчност и за осигуряване адекватен прием на калий. Тинктури от корените се използват за такива токсични условия като подагра, екзема или акне, и се предписват като чернодробен стимулант при някои чернодробни нарушения и запек.

Отвари от корена се използват за същите състояния, както и тинктурата. Според доклади, коренът на глухарчето има силно лечебно действие срещу много видове рак, при условие че корените са сушени под 40 ° С и са ръчно стрити на прах, т.е. без електрически миксер или мелничка. То не е ефикасно при мозъчни тумори и рак на кожата, по време на химиотерапия или радиотерапия.

Инструкциите са да се изкопават до една шепа корени, да се отрязват листа само отдолу под коронката, да не се измиват и да се сушат на подходящо място, например, зад прозореца в слънчева стая или изложени на топлината на електрическа крушка. Когато разчупвате корена и той лесно се чупи, това означава, че е готов за смилане на прах.

Вземете един корен, поставете го върху дървена дъска или в стар железен съд и започнете леко да го почуквате с чисто чукче. Вземайте малко повече от 1/2 чаена лъжичка веднъж дневно, всеки път го смесвайте с вода или сок, но не горещи. Продължете да приемате лекарството, докато се почувствате добре и ракът изчезне.

Традиционна употреба

В Китай се използват цветове, листа, корени и семенни главички от обикновено глухарче или от ориенталския вид (T. mongolicum). Китайците използват глухарчето вече повече от хиляда години, като диуретик, хипогликемичен, спазмолитичен, противораков, антибактериален и противогъбичен агент.

То е било използвано за такива състояния като абсцеси, апендицит, циреи, кариес, дерматит, треска, възпаления, leucorrhea, чернодробни заболявания, мастит, живеница, ухапвания от змия и стомашни болки.

Въпреки че листата са ефективен диуретик, те също така съдържат значителни количества калий, минерал, който обикновено се загубва при използване на конвенционални медикаменти.

Глухарчето се използва, когато има задържане на течности, особено със сърдечни проблеми.

ГлухарчеИзползвано е успешно за лечение на редица заболявания на бъбреците и хронична хипертония.

Листата са ефективен чернодробен и храносмилателен тоник.

Коренът, който е с по-кратка история на лечебна употреба, също е добър за черния дроб.

И листата, и коренът има значимо действие върху жлъчния мехур и се използват срещу камъни в жлъчката. Листата могат да помогнат също за разтваряне на вече формирани камъни.

Горчивият млечен сок се използва външно за лечение на рани, отстраняване на брадавици, бенки, пъпки и мазоли. Използва се също за успокояване на пчелни ужилвания и мехури.

Сокът, листата и екстрактите от корен се приемат вътрешно за диуретичните им свойства, за стимулиране на стомашната секреция и помощ в храносмилането, за облекчаване на запек и контролиране на диария, за стимулиране на жлъчното производство, за лечение на чернодробни нарушения, за предотвратяване или понижаване на високо кръвно налягане, за стимулиране отделянето на мляко при кърмачки, за облекчаване на болката при ендометриоза, както и за потискане натрупването на плака по зъбите.

В Гватемала се използват два различни вида глухарчета. Теснолистният сорт, се използва като тоник за цялостно здраве, докато другият сорт, се използва като зелена салата и подсилващ кръвта, особено в случаите на анемия.

В Бразилия, билката се прилага като пречистваща кръвта, което се използва за лечение на проблеми с черния дроб, скорбут и уринарни оплаквания.

Клинично изследвани полезни действия:

• Запек (корен)
• Оток (задържане на вода) (листа)
• Храносмилане и киселини (листа и корени)
• Подпомага черния дроб (корен)
• Помощник в бременността и раждането (листа и корени)

Как да се приема?

Като общ тоник за черен дроб / жлъчен мехур и стимулант за храносмилането:

1/2-1 чаена лъжичка (3-5 грама)

сух корен или 1-2 супени лъжици

(5-10 мл) тинктура от корена може да се използва три пъти на ден.

Някои експерти препоръчват алкохолна тинктура, защото битерите са по-разтворими в алкохол.

Като лек диуретик или стимулант за апетита:

1-2 супени лъжици (4-10 грама) изсушени листа могат да се добавят

към 1 чаша (250 мл) вряла вода и да се пие като отвара.

Или,

1-2 супени лъжици (5-10 мл) пресен сок или 1/2-1 чаена лъжичка (2-5 мл) тинктура от листата може да се използва три пъти на ден.

Пресни листа на глухарче могат да се добавят към салатите.

Източник: www.innvista.com

Още по темата

Книги за самолечение

Билколечение

Рецепти за домашни лечебни средства

Лечебни картинки

Заболявания

Натурални терапии

Хранене на органите

Свързани публикации

Кокос (Cocos)
Билколечение

Кокос (Cocos)

Наименование: Кокос (Cocos) Ботаническо наименование: Cocos nucifera Други наименования: Coconut,

Прочетете още