Още резултати

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Босилек (Basil)

Наименование: Босилек (Basil)
Ботанически имена: Ocimum basilicum (St. Josephwort); Ocimum basilicum var. purpurascens; Ocimum basilicum var. citriodorum; Ocimum basilicum var. minimum Ocimum sanctum ;
Семейство Устоцветни (Labiatae)

Противопоказания!

Не използвайте етеричното масло вътрешно или външно по време на бременност.

Да не се използва за лечебни цели по време на бременност или по време на кърмене.

Да не се дава на малки деца и кърмачета.

За готвене, обаче, нормалните количества не са вредни.

Диабетиците трябва внимателно да използват билката като лекарство.

История

Босилекът дълго време е бил свързван със смъртта и засаждан на гробовете в древна Персия, Малайзия и Гърция. Днес, билката все още се използва в олтарите на Гръцките Ортодоксални църкви.

Босилекът е донесен в Европа от Индия, където листата често били поставяни в ръцете на мъртвия, за да се осигури безопасното му пътуване до другия свят. Цветовете били разпръскани в гробниците на древен Египет, тъй като се смятало, че босилекът отваря вратите на Рая.

Древните римляни използвали босилека за намаляване на газове и срещу отравяне, като диуретик, за стимулиране производството на кърма. Билката дълго се използвала като “емфие” за изчистване на нервно главоболие и конгестия.

В Япония, тя била използвана за лечение на обикновена настинка.

В Еврейската наука се смята, че босилекът дава сила, докато постиш, дори само като го държиш в ръка.

В Хаити се смята, че билката принадлежи на езическата богиня на любовта Ерзули, като могъщ покровител.

Мексиканците понякога слагат растението отпред на къщите си, за да се предпазят от злото. Някои носят “щастлив босилек” в джоба или чантата си, за да привличат пари или да си върнат “блуждаещото око” на любимия.

В Индия билката е почитана като свещена билка на съпругата на Бога, който пази живота. Свещен Босилек (Ocimum sanctum), наречен е така, защото често се засажда около храмовете и в дворове на Индия.

БосилекПрез 1-ви век в Материя Медика, гръцкият лекар Диоскоридес описва африканското вярване, че яденето на сладък босилек спира болката от ужилване на скорпион. През 17-ти век билкарят Николас Кулпепер потвърждава използването на босилека при ужилване от скорпион.

Името на билката се смята, че произхожда от гръцката дума “basileus”, което означава цар, указвайки нейното място като царска билка, тъй като само на царя били позволени плодовете му.

Основни действия

(а) Босилек
• антидепресант
• антисептично
• противовъзпалително
• антимикробно
• спазмолитично
• газогонно
• антипиретик
• отхрачващо
• спира повръщането
• стимулира надбъбречната кора
• успокоява сърбежа
• тоник

(б) Свещен Босилек (Ocimum sanctum)
• спазмолитично
• аналгетик
• адаптоген
• противовъзпалително
• понижава кръвното налягане и нивата на кръвната захар
• намалява температурата

Ключови компоненти

(а) Босилек
• добър източник на бета каротин, калций и витамин С
• етерично масло (1%, включително естрагол, линалоол, евгенол, метилхавикол и малки количества метил цинамат, цинеол и други терпени)
• танини
• флавоноиди

(б) Свещен Босилек (Ocimum sanctum)
• етерично масло (1%, включително евгенол, метилхавикол, метилевгенол, кариофилен)
• флавоноиди (апигенин, лутеолин)
• тритерпен: урсолова киселина

Лечебни части
Листа, цъфтящи върхове, етерично масло

Като лекарство, билката има свойствата като на разновидност на ментата, показвайки антимикробен ефект.

Установено е, че етеричното масло има антибактериално, антидрождено и инсектицидно действие. Изследователите са открили, че босилекът може да убива някои чревни паразити и че семената и маслото са леки антибиотици.

В един период от време, имаше опасения, че химическото вещество в босилека, наречено естрагол, причинява чернодробни тумори при мишки, но този страх бе доказано, че е неоснователен.

Същото важи и за другата съставка на босилека, наречена сафрол, за която се предполагаше, че провокира рак.

Използвани лечебни средства

Парни инхалации се правят за облекчаване на задръствания.

Счукани пресни листа могат да се втриват върху порязвания, ожулвания, ухапвания от насекоми и ужилвания за намаляване на сърбежа и възпалението.

Настойки се използват за лечение на повечето заболявания. Когато се комбинира с Дяволска уста и се пие веднага след раждането, това не позволява задържането на плацентата. Тинктурите могат да се комбинират с дървото Ранилист лечебен (Betonica gen.) и превара (Scuttelaria) за нервни състояния или с оман и исоп за кашлица и бронхит.

Промивки се правят от сока на босилек и мед, и се използват при тения и сърбеж по кожата. Сокът се смесва с отвара от канела и карамфил за лечение на простуда. Сиропът се използва за кашлица.

Етерично масло се разрежда и се използва за намаляване запушването на синусите и носа, спомага за релаксацията и подобряване на настроението.

Маслото може да бъде добавено към ваната при нервно изтощение, умствена умора, меланхолия или безпокойство. Може да се използва с неутрално масло за разтриване на гърдите при астма или бронхит, или като масажно масло, когато се комбинира с други масла при нервна слабост или като инсектен репелент (срещу насекоми).

Традиционна употреба

БосилекДнес, босилекът се използва главно като кулинарна подправка. Лечебната му стойност не е толкова широко оценена в Западния свят.

Босилекът е бил използван за лечение на различни заболявания, включително следните: тревожност и потиснатост, задръствания, кашлица, настинки, колики, запек, порязвания и ожулвания, диария, нарушения в храносмилането, дизентерия, треска, метеоризъм, главоболие и мигрена, нарушено храносмилане, ухапвания от насекоми и ужилвания, менструални болки, напрежение в мускулите, болезнени нерви, нервност, синузит, болки в гърлото, отпадналост и сънливост.

Инхалации с билката облекчават запушване на носа.

Семената на босилека съдържат слаби антибиотични вещества, които когато се използват като лапа, помагат за предотвратяване на инфекции на кожата и за заздравяването на малки рани по кожата. Босилекът се използва също и в някои кожни мехлеми и помага за лечението на акне.

Чаят, както се смята, действа отпускащо, а когато се приема вечер, подобрява съня. Дъвченето на няколко листа преди хранене помага за стимулиране на апетита; чаят приет след хранене подпомага храносмилането чрез увеличаване потока на стомашни сокове, намаляване на газовете и подуването на корема.

В китайската медицина, босилекът се използва за нарушения в бъбречната функция, язви на венците и като кръвоспиращо средство преди и след раждането. В Аюрведическата медицина, сокът се препоръчва при ухапване от отровна змия; като цялостен тоник; за студени тръпки, кашлица, ревматоиден артрит, липса на апетит, кожни проблеми, аменорея и дисменорея, малария, болки в ухото, но основно се използва в случаите на повишена температура.

Класическа рецепта препоръчва да се смесят босилек, черен пипер, джинджифил и мед, за предотвратяване на инфекция и контролиране на високата температура.

Тъй като босилекът има способността да понижава кръвното налягане, се смята, че той има афинитет към сърцето, както и да помага на организма да се адаптира към нови условия и стрес. Босилекът се използва за намаляване нивото на кръвната захар, за облекчаване на треска, бронхит, астма, стрес, както и гангренясали рани.

Изследванията в областта на неговите възможности да намалява нивото на кръвната захар текат вече няколко десетилетия и той се оказва полезен за някои видове диабет. Индийски изследвания показват, че билката има противовъзпалително, обезболяващо, намаляващо треската, както и потискащо за сперматогенезата действие.

В Белиз, билката се използва за предизвикване на забавена менструация и за облекчаване на болезнените периоди, както и за лечение на болки в ухото.

В други страни се използва като противовъзпалително средство, при стомашни болки, чревни паразити и за понижаване на кръвната захар.

Мексиканците използват босилека за лечение на “susto” или стомашно-чревно запушване. Тя се използва и за предпазване от зли духове, и като чистещ агент.

Клинично изследвани полезни действия:

• Запек
• Диабет
• Лошо храносмилане

Как да се приема?

Чай може да се направи като се накисне 1 чаена лъжичка листа на босилек в 1 чаша с вода за 10 минути. Дневно могат да се пият по три чаши от този чай.

Капсули с босилек могат да се приемат в доза от 2,5 грама на ден.

Летливото масло може да се приема вътрешно в доза от 2 до 5 капки три пъти на ден.

Още по темата

Книги за самолечение

Ароматерапия при ангина (остър тонзилит)

Рецепти при висока температура

Народни средства при зъбобол

Билки- силни антибиотици

Етерични масла и Ароматерапия

Билколечение

Рецепти за домашни лечебни средства

Лечебни картинки

Заболявания

Натурални терапии

Хранене на органите

Литотерапия – лечение с камъни

Свързани публикации

Кокос (Cocos)
Билколечение

Кокос (Cocos)

Наименование: Кокос (Cocos) Ботаническо наименование: Cocos nucifera Други наименования: Coconut,

Прочетете още